Що робити замовнику у разі виявлення порушень вищестоящим органом в сфері публічних закупівель?

У минулій статті «Втручання вищестоящого органу в державні закупівлі замовника: що робити учасникам?» ми ознайомилися з досить цікавим рішенням Господарського суду м. Києва, яким задоволені вимоги учасника тендеру щодо визнання недійсним рішення тендерного комітету замовника. Таке незаконне рішення було прийняте замовником за результатами аудиту вищестоящого органу.

Що робити, якщо вищестоящий орган встановив факт порушення  законодавства у сфері державних закупівель, а тендерна процедура знаходиться в процесі?

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 7 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України. Моніторинг закупівель проводить центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його органи на місцях. Порядок проведення моніторингу визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Органи, уповноважені на здійснення контролю у сфері закупівель, не мають права втручатися в проведення процедур закупівель.

Таким чином, якщо вищестоящий орган не відноситься до органів, які наділені правом здійснювати контроль у сфері публічних закупівель, то відповідно його втручання є незаконним.

Також, замовникам слід обов’язково звернути увагу на те, чого бажає перевіряючий орган за результатом перевірки. Якщо такий орган вимагає прийняти певне рішення щодо тендерної процедури (відмінити тендер, відхилити тендерну пропозицію, внести зміни до тендерної документації тощо), то така вимога не є законною. Адже такий орган не має права втручатися в роботу тендерного комітету.

Якщо ж висновок перевіряючого несе лише рекомендаційний характер, чи у такому висновку відсутня пряма вказівка на прийняття/відміну прийнятого рішення тендерним комітетом, то все в порядку. На такий випадок для замовників дамо наступні поради. Не слід сприймати вказівку перевіряючого буквально та поспішати у прийнятті рішення. Якщо виявлено певне порушення у порядку проведення тендеру, то слід спочатку обміркувати наступне:

  • Чи погоджуєтесь Ви з таким рішення перевіряючого? Якщо ні – оскаржуйте.
  • Якщо погоджуєтесь з рішенням, то чи можливо щось змінити в тендерній процедурі? Наприклад внести зімни до тендерної документації чи плану закупівель чи відмінити тендер.

Пам’ятайте: у разі задоволення скарги учасником тендеру щодо прийнятого тендерним комітетом рішення на підставі вказівки перевіряючого органу чи встановлення факту порушення членами тендерного комітету законодавства щодо здійснення публічних закупівель, нести відповідальність буде не перевіряючий, а саме Ви.

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*