Як забезпечити право на тишу в будинку?

Проблема з гучними сусідами, іноді, є найгострішою проблемою з якою стикаються мешканці багатоповерхових будинків, оскільки порушення права на тишу не дає можливості громадянам нормально відпочивати, особливо у святкові або вихідні дні. Найчастіше це виявляється у проведенні ремонту або слуханні гучної музики, особливо в нічний час, коли людина особливо потребує спокою та відпочинку.

Вас може зацікавити наша стаття: Затопили сусіди, як вчинити в такій ситуації?.

Якими нормативно – правовим актами врегульовано рівень допустимого шуму?

Найпоширенішими нормативно – правовими актами в цій сфері є Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (Далі – Закон) та Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. N 572» (Далі – Постанова).

Так, згідно п. 1 ст. 24 Закону органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров’я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов’язані вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в жилих будинках і прибудинкових територіях.

Отже, збереження тиші є прямим обов’язком власників або наймачів житлових приміщень, який забезпечує право інших мешканців будинку на тишу та нормальні побутові умови для життя.

Відповідно до п. 9 Постанови у приміщеннях житлових будинків заборонено голосно співати і кричати, користуватися звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму з двадцять другої до восьмої години та проводити у робочі дні з двадцять першої до восьмої години, та у святкові та неробочі дні цілодобово ремонтні роботи, що супроводжуються шумом. Власник, наймач (орендар) приміщення, в якому передбачається проведення ремонтних робіт, зобов’язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. Однак, за згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні.

Зі змісту даної Постанови вбачається, що існує певний проміжок часу, протягом якого не допускається користуватися джерелами побутового шуму. Це означає, що проведення ремонту у святкові дні або слухання гучної музики, наприклад, о третій годині ночі, апріорі є незаконним та є підставою для притягнення порушника до юридичної відповідальності.

Як діяти, коли сусіди порушують право на тишу?

Слід зазначити, що якщо проблему не вдається врегулювати мирним шляхом за допомогою розмови, то існують всі підстави звернутися до органів поліції, які в свою чергу мають вгамувати сусіда-правопорушника. Прибувши за адресою працівники поліції можуть отримати у Вас пояснення та попросити скласти заяву на порушника, що і буде підставою для притягнення останнього до відповідальності за ст. 182 КУпАП.

Яка відповідальність передбачена за порушення правил тиші?

Відповідно до ст. 182 КУпАП порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від п’яти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( 85 – 255 грн.) і накладення штрафу на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від п’ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255 – 510 грн.).

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( 255 – 510 грн.) із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від п’ятдесяти до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 – 2550 грн.) із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.

Таким чином, право особи на тишу є його особистим немайновим правом, яке забезпечує не тільки комфорт людини у житловому приміщенні, а і нормальні побутові умови існування в будинку. В свою чергу порушення такого права, зазвичай, зачіпає інтереси всіх мешканців будинку та є однією з найгостріших проблем співмешкання з сусідами, що потребує дієвого механізму врегулювання даної проблеми шляхом притягнення порушників до адміністративної відповідальності. Тому, у випадках коли гучні сусіди не мають бажання мирно врегулювати зазначену проблему, можна сміливо звертатися в поліцію та писати заяву на порушника з метою здійснення на нього законного впливу та усунення порушень, які виникли шляхом незаконних дій останнього.

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*