Індексація заробітної плати, що це?

У зв’язку з нестабільністю цін на товари та послуги в Україні, купівельна спроможність громадян значно впала.

Для збереження купівельної спроможності громадян в умовах зростання цін на товари та послуги існує індекс інфляції, на якому заснований механізм індексації.

Індексацію грошових доходів населення регулює Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення». Згідно статті 1 вищезгаданого Закону, індексація грошових доходів населення – це механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно статті 4 чинного Закону, «Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка».

Індекс споживчих цін – показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;

Поріг індексації – величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Індекс споживчих цін розраховується Міністерством статистики і публікується до 10 числа місяця, наступного за звітним. Ознайомитися з ним можна на сайті Міністерства статистики України.

За рахунок яких коштів проводиться індексація заробітної плати?

Згідно ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», «Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці у зв’язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України».

У яких випадках треба проводити індексацію?

Як говоритися в п. 1.1. постанови КМУ від 17 липня 2003 р N 1078 «Порядок проведення індексації грошових доходів населення», індексацію необхідно проводити в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101%.

Індексація здійснюватиметься з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Отже, якщо в серпні перевищено поріг індексації, то заробітна плата за жовтень підлягає індексації відповідно до індексу за серпень, тому що індекс споживчих цін за серпень публікується до 10 вересня.

Не підлягає індексації, згідно зі ст. 3 постанови КМУ від 17 липня 2003 р N 1078 «Порядок проведення індексації грошових доходів населення»:
– Доходи від здачі в оренду майна, від акцій та інших цінних паперів, ведення фермерського та особистого підсобного господарства, підприємницької діяльності, яка є для громадян джерелом грошових доходів від власності;

– Виплати, які обчислюються із середньої заробітної плати;

– Одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

– Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами, допомога при народженні дитини, допомога на поховання;

– Цільова разова матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію, суми соціальних пільг, компенсації (крім виплат, визначених пунктом 2 цього Порядку), винагорода за підсумками роботи за рік тощо;

– Та ін., Передбачені статтею 3 Постанови КМУ.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Прожитковий мінімум щорічно визначається в Бюджеті України на відповідний рік.

Що робити, якщо Ваша заробітна плата не була індексована?

Перелік органів, уповноважених здійснювати нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, визначено ст. 259 КЗпП. Так, державний нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами не залежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами – підприємцями, які використовують найману працю, здійснюється Державною службою з питань праці у порядку, визначеному КМУ.

Звернення працівників в Державну службу з питань праці посилить контрольно-перевірочну роботу, яка може спричинити за собою притягнення до відповідальності винних осіб за порушення у сфері трудових відносин, вчинені з 01.01.15 р Інші центральні органи виконавчої влади здійснюють такий контроль лише на підприємствах, перебувають у їх функціональному підпорядкуванні.

Tweet

1 Comment

  1. В январе на предприятии произведено повышение тарифной ставки первого разряда. Для индексации заработной платы в феврале в качестве базового уровня цен используется январь.

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*