Нюанси нововведень в Трудовий кодекс України

5 листопада 2015, Верховна Рада прийняла за основу проект Трудового кодексу України (доопрацьований законопроект 1658 ініціатори В. Гройсман, Л. Денисова, М. Папієв, С. Кубів). За таке рішення проголосувало 258 народних депутатів.

Чинний КЗпП був прийнятий ще в 1971 р м. Документ з трибуни парламенту представляла голова комітету з питань соціальної політики Людмила Денисова. За її словами, вперше в Трудовому кодексі регламентовані права та обов’язки як працівника, так і роботодавця.

Як сказано в пояснювальній записці на сайті ВР України до проекту Трудового кодексу України, проект нового Трудового кодексу України має на меті визначення основних механізмів реалізації передбачених Конституцією України трудових прав і гарантій працівників, створення належних та безпечних умов праці, забезпечення захисту інтересів працівників і роботодавців.

У новому Трудовому кодексі буде 9 книг, які містять 368 статей, а також прикінцевих та перехідних положень.

Отже, трохи про нововведення нового Трудового кодексу:

– При прийомі на роботу обов’язковим буде укладення письмового трудового договору між роботодавцем і співробітником. Зараз це відбувається за згодою сторін.

– Забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці. Не можна буде відмовляти у працевлаштуванні через вік, сімейнй стан, інвалідність, стать, сексуальну орієнтацію, судимість та ін.

– Суттєво розширюються причини для звільнення співробітника: розголошення службової таємниці, грубе порушення правил техніки безпеки, недостатня кваліфікація, ухилення від медогляду.

За старим кодексом звільнення співробітника передбачено за пияцтво, прогули або розкрадання.

– Скасовано випробувальний термін для вагітних.

– Визначено чітке розуміння робочого часу.

Нормальна тривалість робочого часу становить 40 годин на тиждень. Для працівників, зайнятих на роботах із шкідливими умовами праці, – не більше 36 годин на тиждень (зараз так само 36 годин). Понаднормові роботи не повинні перевищувати для кожного працівника 4 годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік. Більше працювати можна тільки за умови письмової згоди працівника і з обов’язковим попереднім повідомленням профспілкової організаціі.Основанія для роботи понад норму робочого часу встановлюються ст.150.

– Вводиться поняття роботи вдома.

При укладенні трудового договору або пізніше сторони можуть домовитися про виконання працівником роботи вдома, якщо він має для цього необхідні умови. Тобто відпрацьований час фіксується формально, але важливе виконання роботи якісно і в строк.

– Вводиться поняття гнучкого графіка роботи.

За погодженням між працівником і роботодавцем визначається час, коли працівник зобов’язаний перебувати на своєму робочому місці, час, коли працівник має право на свій розсуд визначати час початку і закінчення роботи. При цьому має дотримуватися встановлена ​​для даного працівника норма робочого часу.

– Робота в нічний час оплачується у підвищеному розмірі, не нижче ніж на 30 відсотків. (зараз – 20%)

– Вводиться пеня за затримку заробітної плати.

– Ще одне нововведення – контроль за виконанням працівниками трудових обов’язків за допомогою технічних засобів (відеокамер) з обов’язковим попередженням працівників про їх застосування. Але такі техзасоби не можуть бути встановлені там, де вони принижують гідність людини (наприклад, в туалеті).

Що стосується щорічної основної відпустки, то він може бути не менше 28 днів (зараз 24 дня). Вводиться не менше 30 хвилин перерви на обід і відпочинок. Зараз мінімальний час не регламентується, тільки максимальний – 2 години. Також узаконено право співробітника на короткі перерви санпризначення.
Дозволено навіть звільнити з ініціативи роботодавця одиноку матір, у разі не виконання або неналежного виконання нею своїх обов’язків.

– Згідно з новими нормами зменшиться упереджене ставлення роботодавців до жінок.

Що стосується продуктивності праці, то по суті, новий кодекс мало впливає на це. На сьогоднішній момент безліч працівників, що відносяться до захищених від звільнення, почуваються безкарними і не виконують покладених на них обов’язків. Новим Кодексом передбачено дозвіл на звільнення таких працівників. А от чи стане ризик можливого звільнення підвищенням продуктивності праці – невідомо. Як варіант, гарантії самих роботодавців і дотримання всіх вимог, яке передбачає трудове законодавство, стане приводом для підвищення лояльності працівників до їх роботодавцям.

Також новим Кодексом передбачена передача деяких соціальних гарантій від обов’язків роботодавців до обов’язків держави. Це продуктивно вплине на ринок праці. Так як на сьогодні, йде високий тиск на фонд оплати праці, роботодавці користуються не прозорими схемами працевлаштування, в результаті чого зарплата видається «в конвертах».

Крім того, норми проекту кодексу, спрямовані на адаптацію трудового законодавства України до Європейської соціальної хартії (переглянутої) та інших міжнародно-правових актів – Загальної декларації прав людини, Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, конвенцій і рекомендацій Міжнародної організації праці.

Tweet

1 Comment

  1. Благая цель. Если бы не настороженность как работодателей, так и сотрудников к любым нововведениям в сфере трудовых отношений.

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*