Аліменти на дитину

Законодавством України, зокрема статті 180 Сімейного кодексу України, передбачено право на аліменти, яке говорить про обов’язковість утримання дитини до його повноліття.

Але, на превеликий жаль, не завжди стається так, що один з батьків в добровільному порядку допомагає утримувати свою дитину, тоді і необхідно у примусовому порядку стягувати кошти на дитину. Таке стягування грошових коштів, а іншими словами – аліментів, зовсім не залежить від того, чи перебувають батьки дитини у шлюбі, розлучені, чи офіційний шлюб не був зареєстрований зовсім. Аліменти на дитину стягуються на користь того з батьків, з ким проживає дитина.

Є 2 шляхи вирішення даного спору. У першому випадку між батьками підписується договір про добровільну виплату аліментів на дитину, який завіряється у нотаріуса. У випадку порушення умов договору, нотаріус може оформити виконавчий напис, який прирівнюється до виконавчого листа, виданим на основі рішення суду.

Якщо батьки не прийшли згоди відносно добровільної згоди виплати аліментів, один з батьків, з яким проживає дитина, може звернутися до суду з відповідною позовною заявою. В ній необхідно вказати суму, яка необхідна на утримання дитини і обґрунтувати її. І вже після позитивного рішення, суд, в якому розглядалась справа, видає виконавчий лист на стягування аліментів з відповідача, який необхідно передати у виконавчу службу для відкриття виконавчого провадження.

Розмір аліментів.

Що стосується розміру аліментів, то він досить індивідуальний, тому що він визначається судом для кожного конкретного випадку. При винесенні рішення враховується ряд обставин, таких як: стан здоров’я та матеріальний стан позивача; стан здоров’я та матеріальний стан самого платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, доньки, сина, а також інших обставин, які мають значення при вирішенні суми аліментів.

Аліменти нараховуються з дня подачі позовної заяви. Також, можна наполягати на виплату аліментів за попередній період часу (строк давності не має перевищувати 3 років), при наявності поважних причин на таке.

Аліменти на утримання своїх повнолітніх дітей.

В ст.ст. 198, 199 Сімейного кодексу України вказані основи для утримання своїх повнолітніх дітей:

Батьки зобов’язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Право на утримання припиняється у випадку припинення навчання або досягнення 23 років.

Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжуються навчання.

Читайте також АЛІМЕНТИ ДІТЕЙ НА УТРИМАННЯ БАТЬКІВ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ І З ЧОГО ПОЧИНАТИ?

Злісне ухилення від сплати аліментів.

Дане діяння в Україні карається виправними роботами до одного року або обмеженням волі на той самий строк (ст.164 ч.1 Кримінального кодексу України). Тобто, варто розуміти, що обмеження волі – це не позбавлення волі, а лише умовний строк або відстрочка приговору.

Tweet

Автор статті

Тетяна Гончаренко

ЮРИСТ ВІДДІЛУ ПО РОБОТІ З ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ

ep_zdie7l20

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*