Чого чекати від Закону України «Про публічні закупівлі»? Закупівлі через Prozorro

З метою адаптації українського законодавства до актів Європейського Союзу, 25 грудня 2015 року прийнято Закон України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), який набуває свою чинність поступово,  а саме:

– для першої хвилі замовників (для центральних органів виконавчої влади та замовників, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання) Закон вже набув чинності з 1 квітня 2016 року;

– для другої хвилі (всі інші замовники) Закон набуває чинності з 1 серпня 2016 року.

До Вашої уваги наступні ключові моменти нового Закону.

Пороги закупівель

 Для закупівельників – монополістів, щодо яких Закон набув чинності з 01.04.2016, порог закупівель складає  від 1 млн. грн. для товарів та послуг (5 млн. грн. для робіт).

Щодо звичайних закупівельників, обов’язок проведення тендерних процедур на них покладається у разі, якщо вартість предмета закупівлі  сягає від 200 тис. грн. для товарів і послуг (1,5 млн. грн. для  робіт).

Визначення предмета закупівлі

Предмет закупівлі визначається Порядком визначення предмета закупівлі, який затверджено наказом Мінекономрозвитку від 17.03.2016 № 454.

Хто уповноважений на проведення тендерних закупівель?

Згідно Закону організацією та проведенням тендерів може займатися як тендерний комітет замовника, так і уповноважена особа такого закупівельника. У чому різниця? Різниця полягає у тому, що уповноважена особа замовника самостійно несе відповідальність за організацію та проведення торгів, що є відмінним від тендерного комітету, де всі його члени несуть відповідальність.

Процедури закупівель

За новим Законом передбачені наступні види процедур закупівель:

  • відкриті торги;
  • переговорна процедура закупівлі;
  • конкурентний діалог.

Якщо перші дві процедури вже знайомі замовникам, які проводили закупівлі згідно Закону України «Про здійснення державних закупівель», то остання процедура є новою. Конкурентний діалог може бути застосовано замовником за наявності наступних умов:

  1. замовник не може визначити необхідні технічні, якісні характеристики (специфікації) робіт або визначити вид послуг, і для прийняття оптимального рішення про закупівлю необхідно провести переговори з учасниками;
  2. предметом закупівлі є консультаційні, юридичні послуги, розробка інформаційних систем, програмних продуктів, здійснення наукових досліджень, експериментів або розробок, виконання дослідно-конструкторських, будівельних робіт, визначення вимог до виконання яких потребує переговорів.

Практичний досвід використання електронної форми закупівлі вже довело свої переваги серед тих замовників, для яких такий Закон вже набув чинності. Закупівельники відмітили наступні переваги нового Закону:

  • відсутність величезної кількості паперової форми документів;
  • можливість подавати інформацію на електронний майданчик протягом всієї доби;
  • електронна система сама здійснює оцінку тендерних пропозицій;
  • легкість участі у тендерних закупівлях для учасників.

Слід відмітити і прозорість проведення тендерів. Кожен може переглянути як всі документи, які містяться на електронному майданчику (включаючи тендерні пропозиції учасників) так і сам аукціон.

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*