Чи потрібно звертатися до суду з позовом про збільшення розміру аліментів у зв’язку зі зміною їх мінімального розміру?

У зв’язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» було змінено, зокрема, мінімальний розмір аліментів на одну дитину.

Так, станом на сьогоднішній день мінімальний розмір аліментів на одну дитину становить 50 % від мінімального прожиткового мінімуму і не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів. Крім того, відтепер стягнення аліментів у твердій грошовій сумі можливо в будь – якому випадку і незалежно від того чи має платник аліментів нерегулярний дохід (ст. 184 Сімейного кодексу України).

У зв’язку з цим виникає логічні питання: «Як діяти отримувачам аліментів, якщо рішення про стягнення аліментів було постановлено до набрання чинності цього закону?», «Чи потрібно звертатися до суду з позовом про збільшення розміру аліментів у зв’язку зі зміною їх мінімального розміру?», тощо.

Можливо Вас зацікавлять наші статті: «Опіка і піклування – у чому відмінності» та «Новий порядок стягнення аліментів».

Слід зазначити, що у 2018 році, мінімальний розмір аліментів для дітей віком до 6 років складає: з 1 січня 2018 року – 746 гривні, з 1 липня – 779,5 гривень, з 1 грудня – 813 гривень; а для дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2018 року – 930 гривень, з 1 липня – 972 гривні, з 1 грудня – 1013,5 гривень. Однак, на практиці існують випадки, коли отримувачі аліментів отримують зовсім інші суми, встановлені судовими рішеннями у попередні роки.

Яким чином формується судова практика у справах про збільшення розміру аліментів?

Відповідно до ч. 1 ст. 192 ЦПК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Отже, Сімейний кодекс України не встановлює такої підстави для збільшення розміру аліментів як зміна їх мінімального розміру, тому суди, ухвалюючи відповідні рішення, достатньо часто відмовляють у задоволенні вимог, посилаючись на положення вищезазначеної статті закону. Проте, трапляються випадки, коли суди задовольняють позовні вимоги з посиланням на положення ст. 184 Сімейного кодексу України.

Чи можна в даному випадку обійтися без судового рішення?

Однозначно, збільшення мінімального розміру аліментів є підставою для автоматичного збільшення виконавцем розміру аліментів з урахуванням положень ст. 184 Сімейного кодексу України. Таке збільшення має відбуватися без участі стягувача аліментів та не потребує від останнього жодних звернень та вимог, однак, у випадку, якщо перерахунок проведено не було, до виконавця все ж таки потрібно звернутися з відповідним письмовим зверненням, яке має бути розглянуто.

Разом з тим, у випадку відмови державного виконавця в проведенні перерахунку аліментів, вважаємо, що існують всі правові підстави звертатися до суду з вимогою про визнання незаконними дій виконавця та зобов’язання провести перерахунок аліментів.

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*