Чи є законним будівництво гаражів у дворах багатоповерхових будинків?

Достатньо часто у дворах багатоповерхових будинків власники транспортних засобів намагаються придбати або побудувати собі гараж для зберігання автомобіля. При цьому більшість з нас, як правило, не замислюється над питаннями законності існування таких собі «стихійних гаражних кооперативів».

Так, для з’ясування цього питання давайте з’ясуємо перш за все який статус мають такі об’єкти будівництва з законодавчої точки зору?

Можливо Вас зацікавлять наші статті: «Заміна сторони у виконавчому провадженні» та «Визнання права власності на майно за набувальною давністю».

Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Отже, будь – яка забудова вважається самочинним будівництвом за наявності хоча б однієї таких ознак:

1) Будівництво на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети;

2) Будівництва без дозвільного документу на проведення будівельних робіт чи відповідного проекту;

3) Будівництво з істотним порушенням будівельних норм та правил.

Враховуючи складність оформлення будівництва у минулі роки, та практичну неможливість відвести такі земельні ділянки під гаражне будівництво, вважаємо, що переважна кількість таких гаражів будувались та зараз існують без достатньої правової підстави, отже, вважаються самочинним будівництвом.

Відповідно до ст. 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»  у разі виявлення факту самочинного будівництва об’єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.

У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об’єкта та компенсацію витрат, пов’язаних з таким знесенням.

За рішенням суду самочинно збудований об’єкт підлягає знесенню з компенсацією витрат, пов’язаних із знесенням об’єкта, за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) таке самочинне будівництво.

У разі неможливості виконання рішення суду особою, яка здійснила таке самочинне будівництво (смерть цієї особи, оголошення її померлою, визнання безвісно відсутньою, ліквідація чи визнання її банкрутом тощо), знесення самочинно збудованого об’єкта здійснюється за рішенням суду за рахунок коштів правонаступника або за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету та в інших випадках, передбачених законодавством.

Отже, із наведеного положення законодавства вбачається, що за ініціативою державної архітектурно – будівельної інспекції самочинне будівництво у вигляді гаражу може бути знесено. Правовою підставою для цього є відповідне судове рішення, яке буде виконуватися у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження».

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*