Що зміниться з підвищенням судового збору в Україні

З 1 вересня 2015 в Україні істотно піднявся розмір ставок судового збору, змінилися підходи до його нарахуванню, скоротилися деякі види пільг з оплати судового збору. Такому різкому зростанню сприяло угоду між Україною та Міжнародним валютним фондом, завдяки якому сподіваються подвоїти надходження до бюджету від судової діяльності, а також значно поліпшити фінансування судової системи та її функціонування, забезпечуючи більш якісний розгляд судових справ.

Розмір судового збору відтепер залежить від суб’єкта звернення до суду (юридична особа, фізична особа – підприємець, фізична особа), характеру і суми позову. Юридичні та фізичні особи – підприємці оплачують судовий збір за значно вищими ставками ніж фізичні особи.

Майнові справи обійдуться досить-таки дорого. Тепер при подачі позовної заяви майнового характеру до суду:

–    Юр.особою чи ФОП, судова ставка буде в розмірі 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати (була ставка 1% від ціни позову, але не менше 0,2 від розміру мінімальної зарплати);

–     Фізичним особам трохи дешевше – 1% від ціни позову, але не менше 0,4 від мінімальної заробітної плати (самий мінімальний платіж для простої людини буде дорівнювати 551, 20 грн .; коштувало 487,20 грн.).

Більш того, ще одним малоприємним нововведенням стало те, що максимальний розмір судового збору по майнових позовах нічим не обмежується. Якщо раніше межа чітко становила 1% від суми позову (але не менше 0,2 і не більше 3 розмірів мінімальної зарплати), то тепер можна сміливо припускати, що судовий розгляд справ окремих категорій обійдеться в десятки, а то і в сотні тисяч гривень.

Немайнові відносини обійдуться дещо дешевше, тепер:
–   юр.особа буде зобов’язана заплатити судовий збір у розмірі однієї мінімальної заробітної плати;
–   фіз.особа – у розмірі 0,4 заробітної плати (було 0,2).

Так само, істотно піднята вартість подачі:
– Заяви про забезпечення позову;
– Заяви про видачу судовими інстанціями виконавчого – документа на підставі рішення іноземного суду;
– Заяви про роз’яснення судового рішення.

Всі вони визначені на рівні 50% від розміру мінімальної заробітної плати.

Мабуть, основним плюсом даного нововведення є те, що державні органи, а в основному податкова (фіскальна) служба, органи прокуратури і Антимонопольний комітет України, втратили всі пільги щодо сплати судового збору, якими вони раніше володіли. У зв’язку з цим, вони відповідальніше підходити до подачі кожного позову, щоб уникнути необгрунтованих претензій до людей, фірмам або організаціям, а значить – очікується, що державні організації будуть менше завалювати суди справами «ні про що». Але й тут з’являється одне велике «АЛЕ», для держслужб оплата позову буде здійснюватися за рахунок бюджетних коштів, тобто фактично – з кишені платників податків.

Варто розуміти, що при виграші справи, позивач має можливість стягнути з відповідача суму судового збору і, хоча б так компенсувати для себе судові витрати. Тому, перш ніж іти з позовом до суду, Вам необхідно не тільки добре подумати про свої перспективи, а й порадитися про все це з юристом. Адже те ж саме буде робити і Ваш противник, і хто знає, можливо, його позиція виявиться більш виграшною.

В результаті такого різкого зростання ставок судового збору звичайні люди ще більш віддаляться, від судової системи та захист своїх інтересів у суді для багатьох громадян в Україні, перетворитися на предмет розкоші. А банки, великі організації або просто заможні люди, отримають можливість через суди чинити тиск на простих людей, наприклад, коли мова заходитиме про компенсацію збитку, спірній землі та інших майнових питаннях.

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*