Демпінг цін учасником тендеру

Під час участі в аукціоні в погоні за перемогою учасники тендеру не рідко необґрунтовано занижують свої цінові пропозиції. Після перемоги у тендері із заниженою ціновою пропозицією учасники в подальшому або відмовляються від укладення договору про закупівлю, або ж укладають договір, сподіваючись на підписання зі сторони замовника додаткової угоди про підвищення ціни на підставі п. 2, 7 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків та зміна курсу іноземної валюти).

Читайте статтю «Порядок внесення змін до договору про тендерну закупівлю: зміна курсу іноземної валюти» та статтю «Порядок внесення змін до договору про тендерну закупівлю: коливання ціни на 10 %».

При підготовці тендерних пропозицій учасникам радимо заздалегідь визначитися з мінімальною ціною, за межу котрої учасник в аукціоні не переступить.

Що робити замовнику, щоб убезпечити себе від недобросовісного учасника, який свідомо занижує ціну тендерної пропозиції? Розглянувши практику здійснення публічних закупівель на Prozorro, надаємо наступні варіанти:

  1. Деякі замовники в своїй тендерній документації встановлюють таку вимогу, як необхідність надання учасниками довідки з Торгово – промислової палати із зазначенням ринкової ціни, встановивши, що цінова пропозиція учасника не має перевищувати таку ринкову ціну (деякі замовники передбачають можливість перевищення цінової пропозиції на 10 – 15 % від зазначеної у довідці Торгово – промислової палати ринкової ціни). Негативна риса: надання такої довідки не гарантує відсутність заниження ціни в аукціоні. Тобто, якщо спочатку учасник встановив обґрунтовану ціну, то в аукціоні він зможе її занизити. Для учасника виникають додаткові витрати на отримання довідки (висновку) з Торгово – промислової палати.
  2. Позитивна риса: учасники, беручи до уваги таку вимогу, встановлюють розумну та не занижену ціну.
  3. Є й інший варіант уникнути участі недобросовісного учасника – встановити вимогу надання довідки переможцем тендеру з Торгово – промислової палати із зазначенням ринкової ціни, встановивши, що остаточна цінова пропозиція учасника (за результатами аукціону) не має перевищувати таку ринкову ціну (або може перевищувати певний, встановлений замовником відсоток як у попередньому випадку). Негативна риса: додаткові витрати учасника на отримання довідки (висновку) з Торгово – промислової палати.
  4. Позитивна риса: учасник заздалегідь прорахує мінімальну ціну аукціону, враховуючи реальну ринкову ціну.

У будь якому разі, замовники самі встановлюють вимоги до тендерної документації, звичайно, в межах Закону України «Про публічні закупівлі». Можливість включення вищезгаданих вимог до тендерної документації регламентована ч. 3 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі».

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*