Доступність безоплатної правової допомоги

Законом України «Про безоплатну правову допомогу» (далі – Закон) передбачена можливість отримання громадянами безоплатної правової допомоги наступних видів:

 • первинна правова допомога;
 • вторинна правова допомога.

Вам може бути цікава стаття «Зміна розміру судового збору з 1 січня 2017 року».

Первинна правова допомога – надання консультацій, складання заяв та інших не процесуальних документів. Таку допомогу можуть отримати всі без винятку особи, які знаходяться під юрисдикцією України.

Вторинна правова допомога – складення процесуальних документів, захист та представництво інтересів особи в судах. Таку допомогу можуть отримати не всі особи, а лише ті, які зазначені у ч. 1 ст. 14  Закону. Детальніше з переліком таких осіб Ви зможете ознайомитися у нашій інфографіці, яка міститься в кінці статті.

У багатьох осіб, які мають на меті отримати безоплатну правовому допомогу виникають досить багато труднощів, зокрема, у отриманні та підготовці документів, які вимагаються центрами з надання безоплатної допомоги. Така вимога для деяких категорій осіб ставить під сумнів доступність такої правової допомоги.

Найбільш розповсюджена категорія осіб, яка потребує безоплатної правової допомоги є малозабезпечені особи, а саме – особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім’ї нижчий суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України “Про прожитковий мінімум” для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Яка повинна бути сума доходу малозабезпеченої особи для того, щоб отримати безоплатну вторинну правову допомогу? Сукупний дохід особи визначається за останні шість місяців до дати звернення до центру.

Наприклад, припустимо, що до с кладу сім’ї належать наступні особи:

 • чоловік, який отримує мінімальну заробітну плату у розмірі 3200 грн. («чистими» – 2500 грн.);
 • дружина, яка отримує мінімальну заробітну у розмірі 3200 грн. («чистими» – 2500 грн.);
 • дитина, віком 10 років.

Прожитковий мінімум для чоловіка та дружини (як для працездатних осіб) становить 1600 грн. Для дитини, віком від 6-ти років прожитковий мінімум складає – 1689 грн. Ось що виходить:

Фактична сума доходу сім’ї за один календарний місяць складає 2500 + 2500 = 5000 грн. Звідси, сума доходу за шість місяців – 5000 грн.* 6 = 30 000 грн.

Прожитковий мінімум для такої сім’ї буде складати 1600 + 1600 + 1689 = 4889 грн. (на місяць). Тобто, прожитковий мінімум для такої сім’ї за шість місяців буде складати – 29334 грн.

Як бачимо, фактичний дохід сім’ї перевищує прожитковий мінімум такої сім’ї, а отже, така сім’я не має права на отримання  вторинної правової допомоги.

Якщо дохід Вашої сім’ї менший за прожитковий мінімум, то Ви маєте право на отримання вторинної правової допомоги. Для цього Вам необхідно подати до центру надання правової допомоги наступні документи:

 1. паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
 2. реєстраційний номер облікової картки платника податків;
 3. довідка про отримання (неотримання) соціальної допомоги;
 4. у разі відсутності зазначеної довідки такими особами подаються:
 • довідка про склад сім’ї;
 • довідка про доходи кожного члена сім’ї за останні 6 місяців;
 • довідка про перебування на обліку в центрі зайнятості та проведені виплати – у разі звернення до місцевого центру осіб, зареєстрованих у встановленому порядку, як безробітні;
 • довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов’язань з такого податку), видана відповідним центром обслуговування платників Державної фіскальної служби – у разі звернення до місцевого центру фізичних осіб – підприємців, самозайнятих осіб.

Задля отримання відповіді щодо переліку необхідних для отримання безоплатної правової допомоги документів, ми зверталися до Міністерства юстиції України. Координаційний центр з надання правової допомоги надав нам відповідь, з якою Ви можете ознайомитися нижче.

Наприкінці слід зазначити, що підстави та порядок надання безоплатної правової допомоги регулюються наступними нормативними актами:

 • Законом України «Про надання безоплатної правової допомоги» (у ст. 14 зазначені категорії осіб, які мають право на отримання такої допомоги);
 • Наказ Координаційного центру з надання правової допомоги від 26.06.2015 № 160 (перелік необхідних документів);
 • Закон України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» (у ст. 7 зазначений розмір прожиткового мінімуму для різних категорій населення);
 • Закон України «Про прожитковий мінімум».

Читайте наші статті у Новинах.

37 Хто має право на безоплатну правову допомогу
ErQ3REWIRgs
LezpaXp19_Q
zSTuQgu0uow

Автор статті

Ольга Богданова

ЮРИСТ ВІДДІЛУ ПО РОБОТІ З ЮРИДИЧНИМИ І ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ

DSCN2347 - копия
Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*