Гарантійні строки

Багато хто характеризують нинішнє суспільство як споживче. Все тому, що люди, що проживають в містах, користуються послугами різних закладів для отримання певних благ – від покупки продуктів до отримання кредиту на житло. Все це виливається в те, що такий обсяг прав і обов’язків, які є у покупця і продавця, необхідно регулювати на рівні закону. В Україні такий закон є – «Про захист прав споживачів».

Читайте також: Закон України «Про захист прав споживачів»: що необхідно знати при виникненні спору

З якою найбільш частою проблемою звертаються люди в магазини, де вони що-небудь купували? Якщо брати увагу на домашню електроніку, то це пошкодження або невідповідне виконання технікою своїх функцій. Поміркуйте самі: людина, купуючи ту чи іншу праску, наприклад, очікують як мінімум те, що він буде нагрівати поверхню приладу і коректно її тримати в процесі прасування. В іншому випадку, одяг може мати неохайний вигляд або, якщо температура «скаче» в процесі, зіпсувати малюнок на улюбленій футболці. І в першому, і в другому випадку проблеми обумовлені браком товару. Що робити в такому випадку?

Закон України «Про захист прав споживачів» (далі – Закон) говорить про те, що гарантійний термін – це термін, протягом якого виробник (продавець, виконавець або будь-яка третя особа) бере на себе зобов’язання щодо здійснення безкоштовного ремонту або заміни відповідної продукції у зв’язку з введенням її в поводження.

Гарантійні зобов’язання продавця та виробника закріплені в ст.7 Закону. Наприклад, виробник (виконавець) забезпечує належну роботу (застосування, використання) продукції, у тому числі комплектуючих виробів, протягом гарантійного терміну, встановленого нормативно-правовими актами, нормативними документами або договором.

Багато людей бачили реклами холодильників або пральних машин, в яких обговорювалися переваги інверторних двигунів та окрема гарантія на такий механізм 10 років. В цілому на такий товар встановлюється гарантія в 1 або 2 роки, але окремо на двигун – 10 років. Тож якщо через 6 років використання двигун виходить зі строю, то гарантійний ремонт буде розповсюджуватися тільки на деталі.

На окрему увагу заслуговують також і товари, призначені для певного сезону. Всі ж люблять купувати одяг в період знижок? На цей випадок законодавець передбачає, що на сезонні товари (одяг, хутряні та інші вироби) гарантійний строк обчислюється з початку відповідного сезону, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також поширеними є і покупки товарів в інтернет-магазинах і їх оплата отримання в поштових відділеннях. У разі продажу товарів за зразками, поштою, а також у випадках, коли при укладенні договору купівлі-продажу і час передачі товару споживачеві не збігаються, гарантійний строк обчислюється з дня передачі товару споживачеві, а якщо товар потребує спеціальної установки (підключення) чи складання – від дня їх здійснення. Якщо день передачі, установки (підключення) чи складання товару, а також передачі нерухомого майна встановити неможливо або якщо майно перебувало у споживача до укладення договору купівлі-продажу, – від дня укладення договору купівлі-продажу.

В ході пред’явлення претензії продавцю або виробнику товару з подальшим обміном товару, його гарантійний строк обчислюється заново від дня обміну.

Читайте також: Захист прав споживачів як особлива категорія судових справ

Насамкінець необхідно уточнити, що будь-які вимоги продавцю або виробнику з приводу гарантійного ремонту необхідно пред’являти в письмовому вигляді з отриманням підтвердження прийняття у Вас такої заяви. Таким підтвердження є печатка ФОП або юридичної особи, підпис уповноваженої на прийняття такого товару особи, його ПІБ, а також дата прийняття заяви.

Автор статті

Вадим Іванов

ЮРИСТ ВІДДІЛУ ПО РОБОТІ З ЮРИДИЧНИМИ І ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ

DSC_1090_1 - миниt
Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*