Кримінальна відповідальність медичних працівників

Кожен із нас хоча б раз у житті на короткий проміжок час перетворювався на людину, здоров’я і життя якої прямо залежить від інших осіб – тобто, на пацієнта. При цьому, звертаючись до державного або приватного спеціаліста, ми повністю довіряємо йому своє життя та здоров’я і те, наскільки правильним буде діагноз та курс лікування, залежить лише від лікаря і його компетенції. Остання, на превеликий жаль, стає приводом звертатись до компетентних органів і порушувати цивільні, адміністративні, а інколи і кримінальні провадження. Кримінальна відповідальність – найсуворіший вид відповідальності для ескулапів, про неї і поговоримо.

Читайте також: Скарга на медичних працівників

Взагалі, Кримінальним кодексом України передбачені декілька видів діянь медичних та фармацевтичних працівників, які підпадають під поняття «злочин». Деякі з них, це:

Стаття 131. – Неналежне виконання професійних обов’язків, що спричинило зараження особи вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби;

Стаття 132. – Розголошення відомостей про проведення медичного огляду на виявлення зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби;

Стаття 134. – Незаконне проведення аборту;

Стаття 138. – Незаконна лікувальна діяльність;

Стаття 139. – Ненадання допомоги хворому медичним працівником;

Стаття 140. – Неналежне виконання професійних обов’язків медичним або фармацевтичним працівником;

Стаття 141. – Порушення прав пацієнта;

Стаття 142. – Незаконне проведення дослідів над людиною;

Стаття 143. – Порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини;

Стаття 144. – Насильницьке донорство;

Стаття 145. – Незаконне розголошення лікарської таємниці.

Також, кримінальні діяння медичних працівників можуть бути стосовно обігу наркотичних речовин, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів, господарської діяльності по медичній практиці, та інших видів діяльності.

Звісно, що після якогось екстраординарного випадку медичні працівники, які мають доступ до документів, які прямо чи опосередковано доводять провину працівника лікарні, будуть намагатись підробити документи, внести до них виправлення, або взагалі знищити. Підтвердження наявності складу злочину в діяннях лікаря та подальше доказування вини цілком залежить від органу досудового розслідування – поліції. В даному випадку, наявність виправлень можливо довести шляхом проведення ряду експертиз, показами свідків та іншими способами доказування, які передбачені чинним в Україні законодавством.

Хоча певні дії, які були вчинені працівниками медичної галузі, говорять самі за себе, притягти до відповідальності винних осіб досить важко. Деякі факти встановлюються комісією лікарів, які теж можуть опинитися перед такою самою комісією, якщо теж припуститься помилки в професійній діяльності. Відповідно, є вірогідність того, що «колега» не захоче визнавати винним «колегу». Виходить щось на кшталт кругової поруки.

Якщо бути об’єктивним, то не завжди винний лікар. Іноді методи лікування напряму залежать від невірних лабораторних дослідів. Статистику у цій галузі теж сумна: кожен п’ятий дослід – помилковий.

Кримінальна відповідальність медичних працівників

Автор статті

Вадим Іванов

ЮРИСТ ВІДДІЛУ ПО РОБОТІ З ЮРИДИЧНИМИ І ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ

DSC_1090_1 - миниt
Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*