Хто платить податок на землю?

Оцінка земельних ділянок і встановлення процентної ставки за оренду земельної ділянки

Почнемо з того, що законодавець не передбачає безоплатне використання землі (за винятком пільг). Платою за землю є або земельний податок (якщо ви власник або постійних землекористувач), або орендна плата (якщо Ви орендар землі), розрахунок якої залежить від грошової оцінки землі. Люди, у яких в оренді є земельні ділянки, почали стикатися з тим, що орендна плата переглядається органами податкової інспекції.

Так хто ж є суб’єктом оподаткування?

Це стосується як орендарів земель сільськогосподарського призначення, так і орендарів чи власників нежитлових приміщень (наприклад, магазин на 1 поверсі багатоповерхового будинку). До 03.02.2015 року за договорами оренди земельних ділянок власник самостійно встановлював розмір орендної плати. Тобто, оренда землі була суто договірними відносинами між власником і орендарем.

Тепер же, виходячи з вимог податкової служби та їх позиції, викладеної в листі від 03.02.2015 року № 3340/7 / 99-99-10-02-02-17 і норм Податкового кодексу (ст. 288.5.1.), встановлюється «загальний» розмір орендної плати. Тепер річний розмір оренди плати не може бути менше 3% нормативної грошової оцінки землі.

Ціна оренди землі може змінюється відповідно до коефіцієнта індексації, який був отриманий на основі індексу споживчих цін за попередній рік станом на 1 січня поточного року. Величину індексації доручено розраховувати центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів (Державному агентству земельних ресурсів).

Підставою для призначення суми оренди є проведення грошової оцінки з урахуванням індексації:

  1. Не більше 1% від нормативної грошової оцінки – для сільськогосподарських угідь і земель загального користування;
  2. Не більше 12% від нормативної грошової оцінки за земельні грошові ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державно та комунальної форм власності);
  3. Не більше 3% від нормативної грошової оцінки – для інших земельних ділянок.

Податок на землю Податковий кодекс відносить до податку, який встановлюється органом виконавчої влади, в нашому випадку – Криворізькою місцевою радою. Щорічно до 15 липня на сесії ради встановлюється сума податку, яка буде нараховуватися в наступному році. Таким чином, суб’єктам оподаткування приходять податкові повідомлення-рішення за попередній податковий період.

Підводячи підсумок хочу зробити акцент на тому, що якщо органом виконавчої влади вносяться зміни в нормативну грошову оцінку, наприклад, 20 серпня 2016 року, то така нормативна грошова оцінка може застосовуватися тільки починаючи з 2018 року. Також, якщо договір оренди укладено до 2015 року і таким договором оренда встановлена ​​менша, ніж передбачає Податковий кодекс, ціна оренди повинна бути розрахована згідно з нормами кодексу, а не за договором.

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*