Перевезення власного металобрухту, які документи необхідно мати при собі?

Достатньо часто до ЮК «Правовий центр Гарант» звертаються з питаннями: «Які документи необхідно мати при собі при перевезенні власного металобрухту? Яким законом визначається перелік таких документів та яким чином здійснюється їх оформлення?».

Вас може зацікавити стаття

«ОСКАРЖЕННЯ ПОСТАНОВ ПАТРУЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ» та
«СПИСОК ПРИЧИН, ЗА ЯКИМИ ПАТРУЛЬНИЙ МОЖЕ ЗУПИНИТИ ТРАНСПОРТНИЙ ЗАСІБ»

Відповідно до п. 2.1. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі:

1) Посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;

2) Реєстраційний документ на транспортний засіб;

3) Поліс (сертифікат) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Отже, правила дорожнього руху не вимагають від водіїв механічних транспортних засобів мати при собі якісь спеціальні документи для перевезення вантажу. При цьому зазначаємо, що наявність таких документів передбачена виключно для суб’єктів господарювання, тобто для юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, що законодавчо закріплено в постанові Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2009 р. N 207.

Однак, достатньо розповсюдженою є проблема, коли водіїв, які займаються перевезенням власного металобрухту притягують до адміністративної відповідальності за порушення порядку провадження господарської діяльності, що передбачено ст. 164 КУпАП.

Так, згідно положень вищезазначеної статті провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб’єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди), – тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

Проте, при цьому необхідно розуміти, що відповідно до ч.1 ст. 1 Закону від 7 лютого 1991 р. «Про підприємництво» поняття «підприємництво» визначене як безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг із метою одержання прибутку.

Тобто, однією з обов’язкових ознак підприємницької діяльності є систематичність її здійснення. Відповідно до вимог чинного законодавства систематичною вважається діяльність у разі, коли вона здійснюється протягом календарного року більше трьох разів. У такому випадку громадяни зобов’язані зареєструватись як суб’єкти підприємництва. При невиконанні цієї вимоги настає відповідальність за ст. 164 КУпАП.

Отже, сам одиничний факт перевезення фізичною особою власного металобрухту ще не свідчить про порушення ним законодавства. Крім того, в судовій практиці нерідко зустрічаються випадки, коли такі справи закриваються за відсутністю складу адміністративного правопорушення. Так, рішенням Апеляційного суду Луганської області від 24 лютого 2014 р. по справі №  423/48/17 було скасовано рішення суду першої інстанції, яким громадянина було притягнуто до відповідальності за порушення ст. 164 КУпАП у зв’язку з тим, що судом першої інстанції не було встановлено факт систематичного зайняття підприємницькою діяльністю.

Таким чином, перевезення власного металобрухту не вимагає від водіїв отримання будь – якої спеціальної документації або дозволів від компетентних органів, якщо вони не є суб’єктами господарювання, які здійснюють це систематично з метою отримання прибутку. Однак, все ж таки, якщо об’єм перевізного металобрухту є достатньо великим і на водія було складено протокол про адміністративне правопорушення, уникнути відповідальності можливо лише в судовому порядку шляхом оскарження дій працівників фіскальної служби.

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*