Запит із фіскальної служби – чи варто відповідати?

На кожне підприємство або навіть просто фізичній особі-підприємцю рано чи пізно приходять запити-листи з фіскальної служби. Приводом для таких звернень може бути все що завгодно: від перевірки контрагенти і необхідності в отриманні якоїсь додаткової інформації та до ігнорування необхідності що-небудь пояснювати. При всьому цьому в кінці цього звернення часто пишуть, що ненадання такої інформації може мати наслідки у вигляді перевірки Вашого підприємства. Боячись проведення перевірки, підприємці відправляють все, аби не перейти дорогу фіскальній службі. Але чи так насправді всемогутні податківці?

По суті, будь-яке звернення повинно бути засновано на вимозі Закону, в даному випадку – Податкового кодексу України. Вимоги до запиту вказуються в п.73.3. ст.73 Податкового кодексу України. Вимоги до запиту:

 1. він повинен бути в письмовому вигляді;
 2. підписаний керівником органу УКРІНФОРМ (його заступником);
 3. обов’язковий відбиток печатки.

Однак, це не всі вимоги до запиту. У цьому ж п.73.3. ст.73 Податкового кодексу України, в запиті обов’язково повинна бути вказана причина для такого звернення. Так, запит від податківців до підприємця відправляється:

 1. під час аналізу податкової інформації, отриманої в передбаченому законом порядку, і виявленні факту порушення платником податку податкового, валютного, законодавства про легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та іншого законодавства, контроль за якими покладено на контролюючі органи;
 2. для визначення відповідності умов контрольованих операцій;
 3. виявлено недостовірність даних, які відображені в податковій декларації, поданої платником податків;
 4. на платника податків подано скаргу за ненадання підприємцем податкової, акцизної накладної покупцю або допуск помилок при призначенні обов’язкових реквізитів, порушення граничних термінів реєстрації;
 5. внаслідок проведення зустрічної перевірки;
 6. в інших випадках, передбачених Податковим кодексом.

Податківці дуже полюбляють посилатися на «інші підстави для проведення перевірки». У цей пункт включено:

 • внаслідок виявлення порушення вимог податкового чи іншого законодавства України;
 • внаслідок виявлення недостовірних даних, які відображені в податкових деклараціях;
 • внаслідок скарги на платника податку за неподання податкової накладної покупцю або порушення правил заповнення податкової накладної.

Інші причини, які вказані в запиті, можуть не прийматися платником податків як підставу для надання інформації та її документального підтвердження. Якщо ж на підставі такої відмови платника податку фіскальна служба ініціює перевірку – це привід звернутися до суду. Благо, судова практика підтверджує право підприємця відмовити в наданні інформації без належного запиту фіскальної служби.

Автор статті

Вадим Іванов

ЮРИСТ ВІДДІЛУ ПО РОБОТІ З ЮРИДИЧНИМИ І ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ

DSC_1090_1 - миниt
Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*