Нещасні випадки на підприємстві
Останнім часом у нашому місті почастішали нещасні випадки на виробництві. Найчастіше винуватцями таких інцидентів стають халатність працівників, економія часу і грошей адміністрації підприємств на попередження подібних ситуацій. Для того, щоб потерпілим притягти до відповідальності винних і мати можливість довести це в суді, ми висвітлимо основні моменти, якщо на Вашому підприємстві стався нещасний випадок.
Кабінетом Міністрів України в своїй Постанові від 30.11.2011 року №1232 затвердив порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві. Цей нормативний документ визначає також характер і послідовність дій при розслідуванні нещасного випадку. Ключові моменти при інциденті:
- – збереження місця випадку;
- – огляд місця випадку;
- – проведення додаткових досліджень та експертиз;
- – вивчення документів;
- – аналіз матеріалів розслідування;
- – оформлення результатів розслідування.
- Перше – збереження місця випадку. Якщо берегти обстановку неможливо, необхідно провести фотографування – зафіксувати розміщення інструментів, дані приборів і т.д. Незбереження обстановки може викликати підозри у приховуванні обставин.
- Друге – детальний огляд місця подій. Це основний вид аналізу. Огляд проводиться під керівництвом головуючого комісії з розслідування нещасного випадку та його результати закріплюються в акті та підписуються усіма членами комісії. До акту необхідно додати фото або ескізи/схеми місця випадку. На ескізі мають бути вказані назва підприємства, назва ескізу, професія та прізвище потерпілого.
- Третє – опитування свідків та очевидців. Очевидець відрізняється від свідка тим, що він спостерігав випадок на власні очі, а свідок був присутнім, але деяких обставин він не знає.
- Четверте – проведення необхідних експертиз. Деякі обставини можуть потребувати професійної оцінки експерта та притягти до розслідування науково-дослідницькі інститути.
- П’яте – вивчення документації підприємств: журнал обліку та видачі інструкцій з охорони праці:
- – журнал реєстрації проходження працівниками інструктажів та навчання охорони праці;
- – список професій, працівники яких мають проходити періодичний медогляд;
- – інструкції з охорони праці по професіям;
- – наряд на виконання робіт, під час яких стався нещасний випадок;
- – технічні паспорти та інструкції з експлуатації конкретних машин та обладнання;
- – документи, які дають право потерпілому чи іншій особі працювати на обладнанні, при експлуатації якого стався нещасний випадок;
- – акти проведення іспитів обладнання;
- – проект виробництва робіт і технологічної карти;
- – опис технологічного процесу, під час якого стався нещасний випадок та інші необхідні документи.Якщо Ви стали потерпілим у наслідку нещасного випадку на виробництві або стали свідком/очевидцем такого інциденту – дотримуйтесь вищевказаних правил, щоб винні не змогли утекти від відповідальності та перекласти провину на плечі працівника.
- Останнє – аналіз матеріалів та оформлення результатів розслідування нещасного випадку. У висновку комісія надає коротку характеристику місця нещасного випадку, вказує причину інциденту, викладає хронологію подій та наслідки нещасного випадку.Якщо Ви стали потерпілим у наслідку нещасного випадку на виробництві або стали свідком/очевидцем такого інциденту – дотримуйтесь вищевказаних правил, щоб винні не змогли утекти від відповідальності та перекласти провину на плечі працівника.На закінчення хотілося б додати, що профілактика порушень вимог безпеки та безпеки праці співробітників – справа адміністрації підприємства та відповідальність за безпеку життя та здоров’я повністю лежить на їхніх плечах.
Автор статті
Вадим Іванов
ЮРИСТ ВІДДІЛУ ПО РОБОТІ З ЮРИДИЧНИМИ І ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ

