Невиплата заробітної плати. Що робити, куди звертатися?

На жаль, все частіше доводиться стикатися працівникам різних підприємств з незаконним звільненням і повним порушенням їх прав. У зв’язку з незнанням деяких норм українського законодавства, працівники часто піддаються на поводу свого роботодавця, тим самим піддаючи себе до абсолютного беззаконня по відношенню до них.

Стаття 116 КЗпП говорить нам про те, що в день звільнення роботодавець зобов’язаний провести розрахунки з працівником по заробітній платі. У разі, якщо працівник в день звільнення не перебував на робочому місці, роботодавець повинен провести розрахунки з працівником по заробітній платі не пізніше наступного дня після пред’явлення таким працівником вимоги про її виплату.

Українським законодавством передбачено три види відповідальності роботодавця за невиплату заробітної плати працівнику, який звільняється або затримку її виплати: цивільна, кримінальна та адміністративна.

Громадянська відповідальність роботодавця

Стаття 117 КЗпП, роз’яснює ситуацію з приводу безпідставної затримки виплати заробітної плати або її невиплату.

В даному випадку роботодавець зобов’язаний виплатити працівникові не тільки нараховану зарплату, але і його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Тобто, якщо працівнику не виплачували заробітну плату за 4 місяці, а ще через кілька місяців працівник почав процес стягнення, він має право не тільки на зарплату за чотири місяці, а ще й середній заробіток за місяці затримки цих виплат.

Кримінальна відповідальність роботодавця

Статтею 175 КК України передбачена відповідальність керівника підприємства за умисну ​​безпідставну невиплату заробітної плати, пенсії, стипендії чи іншої установленої законом виплати громадянам більше ніж за один місяць. Штраф за дане порушення складає від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років. Також передбачено позбавлення волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади або заняття певною діяльністю на строк до трьох років.

Таким чином, це морально дуже налякає Вашого роботодавця і змусить швидше вирішити, як Вам виплатити заборгованість по заробітній платі. При повному розрахунку з працівником по заробітній платі, кримінальне провадження у такій справі закривається.

Адміністративна відповідальність роботодавця

На роботодавця може бути накладено штраф від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 41 КУпАП).

Якщо ж роботодавець відмовляється йти на діалог з Вами і виплачувати заробітну плату, необхідно буде підготувати і подати:

– Позовну заяву до суду про стягнення нарахованої, але не виплаченої, заробітної плати. Сума позову буде складатися не тільки з суми заборгованості по заробітній платі, а й з штрафних санкцій, передбачених законодавством України за затримку її виплати.

Така позовна заява подається без сплати судового збору.

– Заяву в прокуратуру, де докладно описати всю ситуацію і суму зарплати, невиплаченої при звільненні. У прохальною частини заяви необхідно просити відкрити кримінальне провадження за даним фактом відносно вашого роботодавця (ФОП або директора підприємства).

Раніше ми публікували інформацію по ходу справи про невиплату заробітної плати Невиплата заробітної плати. Стежимо за виконанням рішень

Куди скаржитися?

Крім суду і прокуратури, а також про порушення законодавства при невиплаті зарплати можна повідомити в:

– Головне управління Державної фіскальної служби в Дніпропетровській області:

49600, г. Днепропетровск, ул. Сімферопольська, 17-а, (056) 744-62-32, адреса для письмових звернень: [email protected], адреса для подання запитів на публічну інформацію: [email protected], телефон попередньої запису на особистий прийом до керівництва Головного управління ДФС в Дніпропетровській області, (056) 374-31-37;

– На «гарячу лінію» Міністерства соціальної політики України: 0 800 507 309

Також читайте Дії роботодавця при звільненні у зв’язку зі скороченням штату. Права працівника при звільненні у зв’язку зі скороченням штату.

Tweet

10 Comments

 1. Добрый день,Я работница АТБ №168 г,КривойРог,В январе 2017 нас заставили в приказном порядке написать заявления на пол ставки.При этом мы продолжали работать на полную ставку с переработкой в день на 1.5-2 часа.При этом в свои выходные заставляют выходить на 2-4 часа посидеть на кассе(перед приездом проверок),У меня двое малолетних детей.управляющая раз иногда два рара в месяц выводит коллектив в ночь на переучет-дети без присмотра ночью.Звонила на гарячюю линию-не помогли.Куда обращятся?За месяц получила 500гривен аванса и 1200гривен зарплаты.Всего 1700 гривен.Мой телефон 0687683583.P.S.К управляющей обращятся нет смысла-она первая нарушает законодательство Украины

 2. Запорожьеоблэнерго не выплачивается зароботная плата с февраля месяца текущего года .куда в первую очередь обращаться ?задолжности по зарплате больше 35 тысяч как их забрать ???

  1. Здравствуйте! Спасибо, что обратились в нашу компанию.
   Вы можете обратиться с жалобой в Государственную инспекцию по вопросам труда, или напрямую в суд. При этом, судебный сбор Вам оплачивать не нужно – Закон Украины “О судебном сборе” освобождает истцов от уплаты судебного сбора в такой категории споров.

 3. Здравствуйте! Я работаю в КП “Новоолександровец 2” пгт Весёлое, Запорожской обл. Мне отказали об выплате аванса,мотивируя всё тем, что им нужно оплатить свет, но при всём при этом у нас есть громада и начисляет мне заработную плату поселковый совет, на который я по факту работаю. Должность моя: мастер с благоустрою. У меня маленькая дочь и я одна ее воспитываю, помогать некому. Я не могу оплатить комунальные услуги,элементарно еды ребенку…Что делать?

  1. Здравствуйте! Спасибо, что обратились в нашу компанию.
   Получение заработной платы является Вашим правом. Нарушение такого права является основанием для жалобы в Государственную инспекцию по вопросам труда или в суд. Долг предприятия за услуги водоснабжения не должен влиять на получение работниками заработной платы.

 4. Я работаю заведующим ветучастка всех работников нашей организации в принудительном порядке перевили на пол ставки хотя объем работы не уменьшился. Куда можно обратиться кроме суда.?

  1. Государственная инспекция по вопросам труда занимается нарушениями работодателя в сфере закона о труде. Также, Вы можете обратиться в правоохранительные органы с жалобой на незаконные действия работодателя

 5. Добрый день. Подскажите- имеет ли право работодатель (работаю по трудовой) вне всякого предупреждения и моего письменного согласия сократить ставку в два раза, а словесно позже пояснив что остаток- другая половина отдаст позже (неизвестно когда) в конверте наличными. Какую он несет ответственность за данные действия?

  1. Спасибо, что обратились в нашу компанию. Работодатель не имеет право без предупреждения сократить ставку в два раза, а тем более отдать другую половину в конверте наличными. С данной проблемой обратитесь в орган Гоструда по вашему региону, напишите заявление, на основании которого проведут проверку вашего предприятия.

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*