Нові правила закупівлі електроенергії на 2018 рік

Протягом багатьох років електроенергія закуповувалася замовниками у суб’єктів природних монополій, таких як, наприклад, ПАТ «ДТЕК «Дніпрообенерго» за процедурою закупівлі у одного учасника (за Законом України «Про здійснення державних закупівель», який втратив чинність), чи за переговорною процедурою закупівлі (Закону України «Про публічні закупівлі»).
Вас може зацікавити стаття «Що робити замовнику у разі виявлення порушень вищестоящим органом?».
Ще у 2016 році до замовників почали звертатися «приватні» постачальники електричної енергії, які пропонували укласти договори саме з ними, а не «класичними» природними монополіями. Тоді, більшість замовників не могли зрозуміти, хто та навіщо пропонує такі послуги та на підставі чого. «Приватні» ж постачальники мотивували замовників листами, де було зазначено, що ними було отримано відповідні дозвільні документи на постачання електроенергії.
Наразі, наші правотворці «порадували» тендерні комітети новим Законом України «Про ринок електричної енергії».  Яким чином цей закон вплине на здійснення державних закупівель? Згідно перехідних положень цього Закону споживачі (крім побутових та малих непобутових споживачів), яким на день набрання чинності цим Законом здійснював постачання електричної енергії постачальник за регульованим тарифом, мають обрати собі електропостачальника та укласти з ним договір постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж через 18 місяців з дня набрання чинності цим Законом (до 11 грудня 2018 року).

До чого це все? Річ у тім, що до прийняття цього Закону розподіл (транспортування електричної енергії) та постачання (продаж) електроенергії здійснювався одним і тим самим суб’єктом природних монополій за регульованими тарифами. А після прийняття цього Закону, розподіл буде здійснюватися суб’єктом природних монополій, а постачання – «приватними» суб’єктами.

Мінекономрозвитку 09 листопада цього року оприлюднило лист «Щодо закупівель електричної енергії та послуг з постачання електричної енергії» № 3304-06/40489-07 (див. нижче), який є дуже цікавим для замовників.

Згідно перехідних положень зазначеного Закону, ліцензії на провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом підлягають анулюванню не пізніше ніж через 18 місяців з дня набрання чинності цим Законом.

Таким чином, у замовників ще є надія застосувати переговорну процедуру закупівлі електроенергії за «старими правилами» на 2018 рік, але строк дії такого договору постачання не може перевищувати 11 грудня 2018 року. Питання в тому, що робити з 11 грудня 2018 року до 31 грудня 2018 року?

У перехідних положеннях згаданого Закону зазначено, що у разі необрання споживачем (крім побутового та малого непобутового споживача) нового електропостачальника протягом 18 місяців з дня набрання чинності цим Законом постачання електричної енергії такому споживачу здійснюється постачальником “останньої надії” відповідно до статті 64 цього Закону.

Хто такий постачальник «останньої надії»? Згідно ст. 64 Закону це юридична особа, яка буде обиратися шляхом проведення конкурсного відбору Кабінетом Міністрів України, зокрема, у разі необрання споживачем електропостачальника після розірвання договору з попереднім електропостачальником (наприклад, у разі анулювання ліцензії протягом 2018 року). Таким чином, у замовників, які провели переговорну процедуру закупівлі електропостачання у суб’єкта природних монополій, з’являється надія «протриматися» до кінця 2018 року. Але не слід забувати наступне! У цій статті зазначено, що строк закупівлі послуг постачання електроенергії у постачальника «останньої надії» не може перевищувати 90 днів. Після завершення зазначеного строку, постачальник “останньої надії” припиняє електропостачання споживачу.

На нашу думку, проведення відкритих торгів на 2018 рік щодо закупівлі електропостачання має свій ризик. Так як постачальники електроенергії за «новими правилами» тільки почали діяти (а можливо не всі ще отримали ліцензії), є ризик відсутності учасників на відкритих торгах. Але, як то кажуть, побачимо!

Читайте статті у «Новинах».

img8
img10
img12
Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*