Оскарження постанов патрульної поліції

З моменту вступу на службу патрульних поліцейських пройшов рік. Для когось знайомство з патрульними пройшло якнайкраще – ввічливі, грамотні молоді люди, що міняють уявлення про поліції в цілому. Але, таке враження залишилося не у всіх. Випадки порушення норм національного законодавства зустрічалися серед патрульних інспекторів, що стало причиною звернення до Управління патрульної поліції або відразу в суд зі скаргою на незаконні дії «копів». Отже, що ж робити в такій ситуації? Відразу відзначимо, що в даній статті мова піде саме про патрульних поліцейських.

Читайте також: Список причин, за якими патрульний може зупинити транспортний засіб.

Оскарження дій поліцейського

Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП), а саме статтею 288, передбачається порядок оскарження постанови в справі про адміністративне правопорушення у вищому органі поліції (наприклад, начальником Управління патрульної поліції в місті), або в суді.

Також, статтею 267 КУпАП передбачена можливість оскарження таких рішень у вищому органі поліції або в суді:

  • – адміністративне затримання;
  • – особистий огляд;
  • – огляд і вилучення речей та документів (в тому числі посвідчення водія);
  • – тимчасове вилучення транспортного засобу;
  • – відсторонення водія від керування транспортними засобами;
  • – огляд на стан алкогольного, наркотичного, або іншого виду сп’яніння.

Так, КпАП передбачені можливості оскарження як в поліції, так і в суді. Але наскільки реально оскаржити дії поліцейського в поліції?

Скарга складається у довільній формі, необхідно детально описати обставини справи, в чому полягає порушення дій співробітників поліції і відомості про заявника. Як показує практика (і це не тільки в Кривому Розі), оскаржити дії співробітників патрульної поліції через вищиий орган, практично неможливо. Зазвичай, керівники «не бачать порушень у роботі працівників патрульної служби», або «відомості, зазначені в заяві, не знайшли свого повного відображення». І ще Вам висловлять подяку за активну громадську позицію.

У суді ж справа про оскарження дій поліцейських виглядає трохи інакше. Скарга на дії співробітників патрульної інспекції виражається в адміністративному позові, на який поширюються всі вимоги при подачі позовних заяв до суду. Також, в суді можуть зажадати стягнути судовий збір за розгляд такої справи в суді. Але, згідно з Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду №2 від 23.01.2015, особа, що оскаржує постанову в справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати судового збору.

В порядку розгляду адміністративного позову в суді, судом будуть досліджені всі докази, показання свідків, фото- і відео-, аудіо-докази, які мають безпосереднє відношення до даного правопорушення. Свідків, при необхідності, можуть викликати в зал засідання. Також, як і інспектора патрульної служби, який складав протокол, якщо відомості є важливими для розгляду справи по суті і винесення рішення.

Читайте також: система балів і штрафів за порушення ПДР.

Що стосується відео з нагрудних камер поліцейських, то не варто розраховувати тільки на них, як на доказ Вашої невинуватості. Такі відео зберігаються на сервері 30 днів. Термін для зберігання може бути збільшений уповноваженою особою Управління патрульної служби. Витребувати такі відео в якості доказу можна через суд.

Варто також відзначити і термін для оскарження – 10 днів з моменту винесення постанови.

Автор статті

Вадим Іванов

ЮРИСТ ВІДДІЛУ ПО РОБОТІ З ЮРИДИЧНИМИ І ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ

DSC_6
Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*