Як реалізувати своє право на звернення громадян?

Як часто нам, як громадянам, необхідно дізнатися в органах державної влади, установах, підприємствах, будь-яку інформацію? Отримати роз’яснення в органах фіскальної служби? Думаю, кожен час від часу телефонував на «гарячі лінії» зі скаргами або пропозиціями. А що робити, якщо Ви передали якусь інформацію, наприклад, по телефону, а потім дізналися, що Ваша заява не була зареєстрована? Як захистити своє право заявника? Про це нам говорить Закон України «Про звернення громадян» (далі – Закон).

Сама по собі заява – це звернення громадянина з метою реалізації прав і законних інтересів, які передбачені Конституцією та чинними законодавчими актами, або повідомлення про порушення законодавства. Скарга – це звернення з вимогою відновити порушені права громадян. Законодавцем передбачено кілька варіантів подачі заяв, скарг, пропозицій. Їх можна подати або усно, або письмово, або в порядку електронного звернення.

Читайте також: Закон України «Про захист прав споживачів»: що необхідно знати при виникненні спору

Які вимоги до звернень?

Згідно ст.5 Закону, в письмовому зверненні має бути зазначено:

прізвище, ім’я та по батькові заявника;

викладена суть звернення;

вказана дата і підпис заявника.

Якщо звернення подається в електронному вигляді, то також повинен бути вказаний електронну поштову адресу. При цьому, електронно-цифровий підпис не потрібен.

Якщо звернення було оформлено без відповідних вимог, протягом 10 днів такий документ повертається заявнику.

Хто може подавати звернення?

Звернення може бути індивідуальним або колективним. Особливою формою колективного звернення є електронна петиція на офіційному сайті Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органів місцевого самоврядування. При подачі петиції потрібно вказати прізвище, ім’я та по батькові автора (ініціатора). Далі її розглядають в порядку, передбаченому ст.23-1 Закону.

Як подавати заяву?

Перш за все, потрібно згадати про мову, на якій подається заява. Відповідно до ст.6 Закону, звернення подається українською мовою, або іншою мовою, яка є прийнятною для сторін.

Якщо заявник подає звернення особисто, то на 2-му екземплярі заяви установа, яка приймає заяву, має поставити відмітку про отримання, із зазначенням дати, номера вхідної кореспонденції, а також підписом уповноваженої особи, яка отримала звернення.

Якщо заява надсилається поштою, переконайтеся, що ви направляєте її рекомендованим листом з повідомлення і описом вкладення. Так ви зможете підтвердити те, яку заяву ви подавали, а також те, коли такий лист було отримано (і чи було отримано взагалі).

Усно зареєструвати звернення можна тільки на «гарячі лінії» державних установ. Тільки на них вам надішлють підтвердження поштою, що ваше звернення було зареєстровано. Такий лист і буде підтвердженням подачі вашої заяви.

Електронні звернення подаються на офіційних веб-ресурсах органів державної влади.

Що робити, якщо у вас відмовляються приймати звернення?

Ст.7 Закону безпосередньо забороняє відмовляти в прийнятті звернення, які були оформлені належним чином. Порушення законодавства про звернення громадян несе за собою наслідки, передбачені ст.24 Закону, а саме цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.

Читайте також: житлова субсидія: розвіювання міфів

Підсумовуючи вищесказане хочеться також нагадати, що ваше право на звернення не може бути нічим обмежене. Подача заяви не може бути підставою для переслідування або погроз. Не варто боятися звертатися з заявами, претензіями, скаргами, адже це право, дане вам Законом.

Автор статті

Вадим Іванов

ЮРИСТ ВІДДІЛУ ПО РОБОТІ З ЮРИДИЧНИМИ І ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ

DSC_6
Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*