Оскарження дій слідчого або прокурора в кримінальному провадженні

У попередній статті ми розглядали незаконні постанови працівників патрульної поліції і то, як їх оскаржити. Зараз же ми перейдемо від адміністративних правопорушень до кримінально-караних діянь – злочинів.

У кримінальних злочинах функцію державного обвинувача здійснює прокурор на підставі тих доказів, які були отримані в ході досудового розслідування слідчим. Тобто, слідчий готує матеріали, передає їх до суду, а прокурор, ґрунтуючись на отриманих документах, представляє державу у вигляді обвинувача.

Часто люди, які стали жертвами чиїхось злочинних дій, стикаються ще й з небажанням правоохоронців виконувати покладені на них обов’язки для притягнення винних до відповідальності. Або інший приклад: у підозрюваного тимчасово вилучили будь-яке майно, але в передбачений термін не повернули власнику. У цих, а також інших випадках, учасник кримінального провадження, який вважає, що його права були порушені, може звернутися до слідчого судді з відповідною скаргою на дії або бездіяльність слідчого або прокурора в певному кримінальному провадженні на стадії досудового розслідування.

Читайте також: Список причин, за якими патрульний може зупинити транспортний засіб.

Главою 26 Кримінального процесуального кодексу України передбачається оскарження дій на стадії досудового розслідування. Які ж рішення, дії або бездіяльність слідчого або прокурора:

  • – бездіяльність слідчого, прокурора у разі невнесення відомостей про кримінальне правопорушення після отриманої заяви про його скоєнні;
  • – неповернення в передбачений термін тимчасово вилученого майна;
  • – рішення слідчого, прокурора про зупинення досудового розслідування;
  • – рішення слідчого або прокурора про закриття кримінального провадження;
  • – рішення слідчого, прокурора про визнання потерпілим;
  • – рішення, дія чи бездіяльність слідчого, прокурора при застосуванні заходів безпеки;
  • – рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій.

Скарги на інші рішення не розглядаються під час досудового провадження і можуть бути розглянуті під час підготовчого провадження в суді.

Скарги на слідчого або прокурора подаються в термін 10 днів з моменту прийняття незаконного рішення або дії. Якщо ж такі дії оформляються постановою, то термін для подачі скарги вважають від дня отримання такої постанови.

При подачі скарги слід також пам’ятати про те, що судовий збір за звернення до суд не стягується, на відміну від цивільних справ.

Розглядаються в суді такі скарги протягом 72 годин з дня подачі скарги. Скарги на закриття кримінального провадження розглядаються протягом 5 днів з дня подання такої скарги.

Звичайно, рішення слідчого судді можна оскаржити в суді апеляційної інстанції, якщо Ви з яких-небудь причин з ним не згодні. Термін для оскарження рішення слідчого судді – 5 днів з моменту проголошення такого рішення.

Читайте також: система балів і штрафів за порушення ПДР.

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*