Опіка і піклування – у чому відмінності

Інститути опіки та піклування – надзвичайно важливі в нинішньому суспільстві. Справа в тому, що встановлення опіки за конкретною людиною, яка її потребує, є забезпеченням його законних прав та інтересів. Людина, в силу певних обставин, самостійно не може реалізувати свої права або виконати обов’язки. І в цій ситуації і можливо отримати опіку.

Читайте також: призначення допомоги на дітей одиноким матерям

Хто може отримати право на опіку?

Відповідно до ст.55 ЦК України, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих майнових і немайнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх, а також осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно реалізовувати свої права і виконувати обов’язки.

Звертаючись до ст.ст.36, 39 ЦК України, обмежена дієздатність або недієздатність – це стан, в якому особа, внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а також, якщо в разі зловживання алкоголем, наркотичними і / або токсичними речовинами, азартними іграми ставить себе чи свою сім’ю, а також інших членів своєї сім’ї, у скрутне матеріальне становище. Як у випадку обмеженою, так і в разі недієздатності, визнати людину такою може тільки суд у своєму рішенні.

В якому випадку призначається опіка?

Опіка призначається у випадках:

  1. для повнолітніх осіб в тому випадку, якщо людина визнаний недієздатним;
  2. для дитини, яка не досягла 14 років, батьки якого померли, невідомі, визнані в судовому порядку безвісно провести зниклими або померлими.

При цьому, опікун замінює свого підопічного в усіх правовідносинах. При цьому, закон дещо обмежує опікуна у реалізації права підписання договору дарування від імені підопічного, а також не може представляти інтереси підопічного в суперечках між підопічним і дружиною, чоловіком або іншими близькими родичами. Крім того, ніхто з близьких родичів не може підписувати з підопічним договору про передачу майна, крім договору дарування на користь підопічного або передача в безоплатне користування.

В якому випадку призначається піклування?

Піклування встановлюється в разі відходу за неповнолітніми особами, які позбавлені постійного або тимчасового батьківського догляду, а також обмежено дієздатними особами.

На відміну від опіки, піклувальник не робить ніяких дій замість підопічного, а лише контролює процес шляхом надання згоди на підписання договорів, які сам підопічний підписати не може.

Також, інші договори від імені підопічного можливо реалізувати тільки за згодою органу опіки та піклування.

Читайте також: субсидія і довідка про доходи: а чи потрібно?

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*