Підстави відповідальності за порушення законодавства про тендерні закупівлі

Традиційно «Правовий центр – Гарант» пропонує до Вашого розгляду матеріал на тему тендерних закупівель. На цей раз пропонуємо зупинитися на підставах відповідальності за порушення тендерного законодавства (читайте наші статті на сайті «Чого чекати від Закону «Про державні закупівлі»?»,

«Річний план закупівель і додаток до нього по системі Prozorro»,

«Уповноважена особа замовника згідно із законом України« Про державні закупівлі»).

Не секрет, що важливість роботи тендерного комітету / уповноваженої особи обумовлена чималим розміром штрафу за порушення законодавства про закупівлі.

У Кодексі про адміністративні правопорушення статтею 164-14 передбачена відповідальність за ряд наступних дій тендерного комітету або уповноваженої особи.

Здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель

Як ми знаємо, вид процедури закупівлі та орієнтований початок проведення процедури закупівлі має бути зазначено у річному плані закупівель, який в свою чергу, затверджується протоколом тендерного комітету. Можна виділити наступні складові цього правопорушення:

– проведення тендеру, не вказаного в річному плані (в річному плані взагалі відсутня процедура закупівлі);

– проведення тендеру, який на дату початку його проведення не було включено до річного плану закупівель (наприклад, тендерну процедуру розпочато 15.08.2016, а зміни до річного плану щодо включення необхідності проведення такого тендеру внесені 20.08.2016);

– проведення тендеру, який не відповідає умовам, зазначеним у річному плані (наприклад інший вид процедури, інший орієнтований термін проведення процедури, інша очікувана вартість тендеру).

Оцінка тендерних пропозицій не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої тендерної пропозиції, яка міститься в тендерній документації

Такий вид правопорушення є досить спірним, оскільки, фактично, оцінку тендерних пропозицій здійснює електронна система самостійно шляхом застосування електронного аукціону. На нашу думку, таке правопорушення можливе при заповненні форми оголошення про проведення тендеру, а саме – відмінності в умовах і методиці оцінки, зазначених у тендерній документації та оголошенні про проведення тендера.

Висновок з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, які не відповідають вимогам тендерної документації

Щодо обсягів закупівлі, то все досить просто – скільки планувалося придбати, стільки і вказуємо в договорі. Виникає питання щодо зазначення ціни в договорі за результатами аукціону. Адже ціна тендерної пропозиції може відрізнятися від тієї, яка сформувалася за результатами аукціону. Із закупівлі робіт та складних за визначенням послуг, які розраховуються відповідно до нормативних документів, то Мінекономрозвитку надало роз’яснення, за яким рекомендовано договірну ціну (кошторис) узгоджувати сторонами під час укладання договору про закупівлю. Таким чином, учасникам можна при складанні тендерної пропозиції вказувати тільки перелік і обсяг робіт відповідно до технічної специфікації без вказівки вартості окремих складових робіт. Що стосується закупівлі товарів та інших послуг, то остаточною ціною буде, звичайно та, яка сформувалася за результатами проведення електронного аукціону.

Порушення порядку оприлюднення інформації

Такий вид правопорушення можна умовно розділити на наступні складові:

Неоприлюднення інформації щодо закупівлі. У Законі України «Про державні закупівлі» зазначено перелік документів, які повинні бути розміщені на електронному майданчику відповідно до обраної процедури закупівлі. Ненадання для оприлюднення конкретного документа може спричинити за собою адміністративну відповідальність. Наведемо приклад: починаючи відкриті торги, замовник повинен подати для публікації оголошення і тендерну документацію. Ненадання тендерної документації вже є порушенням норм законодавства.

Порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлю. Таке порушення, на нашу думку, може стосуватися як невідповідності форми такої інформації (форми, затвердженої наказом Мінекономрозвитку від 22.03.2016 № 490 «Про затвердження форм документів у сфері державних закупівель»), так і термінів надання документів (стаття 10 Закону України «Про державні закупівлі »).

Ненадання інформації, документів і матеріалів у випадках, передбачених законом. Така підстава адміністративної відповідальності є досить розмитою, адже для членів тендерного комітету та уповноваженої особи залишається незрозумілим, які документи і матеріали має на увазі Кодекс законів про адміністративні правопорушення.

Насамкінець зазначимо, що перелік підстав для відповідальності є вичерпним, а тому не підлягає розширенню.

Читайте продовження про відповідальність за порушення законодавства про закупівлі в нашій наступній статті.

Вам може бути цікава стаття «Як захиститися від недобросовісного контрагента при укладенні договору за результатами тендеру в Prozorro?»

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*