Пенсія у разі втрати годувальника

Досить часто люди в ЮК “Правовий Центр – Гарант” приходять з питанням: “Які умови призначення пенсії по втраті годувальника? Які умови отримання такої пенсії “. У цій статті ми постараємося відповісти на ці, а також інші питання, пов’язані з даною проблемою.

Читайте також: призначення допомоги на дітей одиноким матерям

Почати варто з того, що порядок призначення пенсії по втраті годувальника регулюється ст.24, 36-39, 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Виходячи з цього є кілька випадків, при яких людина може звернутися з заявою про отримання пенсії по втраті годувальника:
  1. Непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по 3 групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, інвалідність яких настала в період проходження строкової військової служби, пенсія по інвалідності призначається незалежно від наявності страхового стажу;
  2. Дітям – незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника;
  3. Батькам і чоловікові / дружині померлого, які не були на його утриманні, якщо вони втратили джерело існування.

Слід відразу уточнити, хто ж вважається непрацездатним членом сім’ї.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються:
  1. Чоловік / дружина, батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого ст.26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
  2. Діти (в тому числі ті, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягнули 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років;
  3. діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, – до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, і діти- сироти – до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
  4. чоловік (дружина), а в разі їх відсутності – один з батьків, брат або сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
  5. усиновлені діти мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми;
  6. пасинок і падчерка мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми, якщо вони не одержували аліментів від батьків;
  7. неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, зберігають це право і в разі їх усиновлення.
Які члени сім'ї вважаються такими на утриманні померлого годувальника:
  1. були на повному утриманні померлого годувальника;
  2. одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування;
  3. члени сім’ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Слід зазначити, що діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі в період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання по іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), – мають право на отримання пенсії по втраті годувальника до закінченню такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, і діти-сироти – до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

Однак дитина, яка не досягла 23-річного віку і учень у ВНЗ зможе отримувати пенсію по втраті годувальника, якщо влаштується офіційно на роботу. Пенсія по втраті годувальника виплачується дітям до досягнення ними 23 років незалежно від факту роботи. Одночасно повідомляємо, що відповідно до чинного законодавства громадянин, який одержує пенсію, зобов’язаний своєчасно повідомляти органи, які призначають і виплачують пенсію про прийом на роботу, звільнення з роботи та інші обставини, які можуть вплинути на його пенсійне забезпечення.

У разі смерті пенсіонера або особи, що проходила строкову військову службу, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від тривалості страхового стажу

Терміни призначення пенсії по втраті годувальника.

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається з дня, наступного за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Однак слід зазначити, що нерідко Пенсійний Фонд, замість надання реальної допомоги, йде на обман. Наприклад, заяву про перехід на пенсію в разі втрати годувальника було зареєстровано 01.06.2018 року, але через «перевірки» людина стала її отримувати 01.08.2018 року. За ці 2 місяці різниця в розмірі пенсії за віком та по втраті годувальника повинна бути компенсована і виплачена одноразово. Але в Пенсійному Фонді просять прийти і написати заяву про перехід на пенсію в разі втрати годувальника повторно. При написанні такої заяви у 2 раз людина втрачає право на компенсацію за 2 місяці, про яку було вказано раніше, тому що заява датується 05.08.2018 року. Таким чином слід враховувати, що ніяких повторних або додаткових заяв писати і реєструвати немає необхідності, це і може позбавити Вас права на компенсації, якщо таке право у Вас було.

Період, на який призначається пенсія.

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім’ї померлого годувальника вважається непрацездатним, а членам сім’ї, які досягли пенсійного віку – довічно.

Зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім’ї здійснюється з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*