Розділ майна набутого в період шлюбу

В Юридичну компанію «Правовий Центр – Гарант» часто звертаються з сімейними суперечками. Такі конфлікти стосуються не тільки розірвання шлюбу або встановлення суми аліментів для утримання дитини. Як правило, найбільша кількість спірних питань виникають в процесі поділу майна подружжя.

Пара, яка колись була сім’єю і спільно вела побут, ініціює спір за те, щоб залишити свою «половинку» без майна. І в такій суперечці сторони нерідко йдуть на фальсифікацію фактів, щоб чаша терезів схилилася на їх користь. Для того, щоб не дати можливості обмежити свої права, необхідно знати, як захистити себе в такій нелегкій суперечці.

Читайте також: Визнання батьківства в судовому порядку.

Коли можна ділити майно?

Подавати позовну заяву про розподіл майна подружжя, яке було придбано в період шлюбу, можна як під час шлюбу, так і після його розірвання. Необхідно пам’ятати, що ініціювати суперечку про розподіл спільного майна після розірвання шлюбу можна тільки протягом 3 років. В іншому випадку, строки позовної давності в 3 роки дозволять Відповідачу в суперечці закрити провадження.

Яке майно необхідно ділити?

Ділити в даному випадку необхідно те майно, яке було набуте подружжям спільно в період шлюбу. Як правило, ділиться таке майно порівну, але суд, при винесенні рішення, може відходити від правил рівності часток подружжя. Зокрема, якщо буде доведено, що один з подружжя знищив чи пошкодив спільне майно, використовував його на шкоду інтересам сім’ї. Також суд звертає увагу на те, з ким залишаються проживати діти.

Також, суд може встановити одного власника спірного майна. Рішення такого характеру може бути прийнято в тому випадку, якщо стороною в суперечці буде доведено, що кошти для придбання майна були тільки у неї, судом будуть досліджені джерела доходу, а також час придбання. Тому суд повинен встановити, що джерелом придбання спільного майна є спільні грошові кошти, спільна праця подружжя. Таку ж правову позицію підтримує і Верховний Суд України.

Читайте також: заручини до весілля: Правові наслідки

Яке майно можна вважати особистою власністю?

Особистим майном подружжя можна вважати те, що було придбано до шлюбу, але за особисті кошти, а також отримане майно під час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування.

Поняття «особисте майно» має характеризуватися:

часом придбання;

коштами, за які було придбано майно.

Так, майно, яке хоч і було придбано в період шлюбу, але за особисті гроші когось із подружжя, може не входити в список «спільного». Сам факт придбання не є підставою припускати, що таке майно має ділитися порівну.

Що робити в разі проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу?

В даному випадку необхідно ставити перед судом більший обсяг питань, що підлягають доказуванню, а саме підтвердження факту проживання однією сім’єю і підтвердження того, що майно є спільною сумісною власністю.

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*