Аліменти дітей на утримання батьків: що потрібно знати і з чого починати?

Діти – це опора та підтримка батьків. Але, незважаючи на це, безліч людей похилого віку змушені самостійно піклуватися про себе, викликаючи співчуття оточуючих.

Такі люди мають право звернутися до суду за стягненням «аліментів на утримання батьків» або зафіксувати дане право нотаріально. Обов’язок дітей утримувати батьків закріплена в ст. 51 Конституції України та в статтях 202-206 Сімейного кодексу України.

Особами, які мають право на такі аліменти, є:

  • – які досягли пенсійного віку;
  • – з інвалідністю I, II, III групи, у тому числі інваліди з дитинства (інваліди III групи вважаються частково втратили працездатність);
  • – з вагомих причин, які свідчать про необхідність матеріальної допомоги.

отримання аліментів, а саме: підписання добровільної угоди про сплату аліментів або стягнення аліментів через суд.

Однак добровільну угоду не можна назвати абсолютно добровільним, адже престарілим людям доводиться змушувати дітей допомагати їм, підписуючи документ про сплату аліментів. Підписання добровільного угоди про сплату аліментів – менш витратний і болісний процес для обох сторін. Розмір аліментів та порядок їх сплати встановлюється за погодженням сторін, договір оформляється нотаріально.

Що стосується стягнення через суд, Вам слід скласти «позовну заяву про стягнення аліментів на утримання одного з батьків / батьків» і подати його до суду за місцем вашої реєстрації на одного або на всіх своїх повнолітніх дітей.

До заяви потрібно буде докласти копію вашого паспорта, копію свідоцтва про народження дітей, а також докази причин, які свідчать про необхідність стягнення аліментів на Вашу користь.

Що стосується розміру аліментів на батьків, його визначає суд згідно ст. 250 Сімейного кодексу України.

Сума аліментів встановлюється двома різними способами:

  • – в процентному співвідношенні від заробітної плати;
  • – у твердій грошовій сумі (якщо особа має нерегулярний дохід).

Сума аліментів розраховується батьками виходячи з їх середньомісячних витрат, в результаті чого, суд вивчивши матеріали справи, задовольняє позов повністю або частково, або зовсім відмовляє в ньому.

При визначенні розміру аліментів суд враховує, можливість отримувати матеріальну підтримку від інших дітей, до яких не пред’явлено позов про стягнення аліментів.

У житті бувають різні ситуації і причини того, що діти відмовляються добровільно допомагати своїм батькам. Важливо розуміти, якщо свого часу батьки були позбавлені батьківських прав і такі права не були поновлені, заявляти на аліменти в такому випадку вони не зможуть. Навіть якщо батьків не позбавляли батьківських прав в судовому порядку, але вони ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків і це можна буде довести в суді, суд відмовить їм у призначенні аліментів.

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*