Що таке заочне рішення суду та як його оскаржити?

Достатньо часто в Україні трапляються випадки, коли громадяни дізнаються про те, що відносно них було подано позовну заяву до суду та вже ухвалено судове рішення без їх участі у справі. Такі ситуації, найчастіше, виникають у боржників за кредитними договорами та в інших ситуаціях, коли громадяни не з’являються до суду.

При цьому можливих причин неявки до суду може бути безліч, розпочинаючи від банального переїзду на іншу адресу або незадовільної роботи поштової служби та завершуючи зацікавленістю суду у розгляді справи без участі відповідача.

Але в будь – якому випадку, дізнавшись про наявність такого рішення особі потрібно знати як переглянути його на загальних підставах вже за участю відповідача.

Можливо Вас зацікавлять наші статті: «Стягнення витрат на правову допомогу в цивільному процесі» та «Кримінальна відповідальність за розповсюдження інформації в інтернеті».

За яких умов суд може ухвалити заочне рішення?

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:

1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання;

2) відповідач не з’явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин;

3) відповідач не подав відзив;

4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У який порядок здійснюється перегляд заочного рішення?

Відповідно до ч. 1 ст. 284 ЦПК України заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заява про перегляд заочного рішення розглядається в судовому засіданні. Неявка осіб, належним чином повідомлених про дату, час і місце засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Головуючий відкриває судове засідання і з’ясовує, хто з учасників справи з’явився, встановлює їх особу, перевіряє повноваження представників, після чого повідомляє зміст заяви і з’ясовує думку сторін та інших учасників справи щодо вимог про перегляд заочного рішення.

У результаті розгляду заяви про перегляд заочного рішення суд може своєю ухвалою:

1) залишити заяву без задоволення;

2) скасувати заочне рішення і призначити справу до розгляду за правилами загального чи спрощеного позовного провадження.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

За яких умов заочне рішення суду підлягає скасуванню?

Заочне рішення підлягає скасуванню, якщо судом буде встановлено, що відповідач не з’явився в судове засідання та (або) не повідомив про причини неявки, а також не подав відзив на позовну заяву з поважних причин, і докази, на які він посилається, мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Отже отримавши заочне рішення суду по справі, яка була розглянута без участі особи, існує можливість подати до цього ж суду заяву про перегляд заочного рішення, однак лише за умови наявності поважних причин неявки до суду та за наявності доказів, що мають істотне значення для правильного вирішення справи. При поданні такої заяви необхідно обов’язково звернути увагу на дату ухвалення рішення і у випадку пропущення процесуального строку подати відповідне клопотання про його поновлення, що має бути розглянуто судом.

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*