Шлюбний договір в Україні

Українці стали частіше укладати шлюбні контракти: заздалегідь ділять не тільки майно, а й тварин, а ще гарантують “виконання подружнього обов’язку”. Все більше людей розуміють, що договір – правильний спосіб уберегти своє майно, уникнути в майбутньому непотрібних конфліктів. Такий документ – ще й спосіб більш глибоко пізнати свою другу половинку.

Основним завданням шлюбного договору в Україні є врегулювання саме майнових (матеріальних) питань сім’ї, будь-то використання майном, виплата боргів, погашення кредитів. При цьому, українським законодавством, заборонено регулювання шлюбної згоди особистих відносин між подружжям, а також особистих відносин між батьками та дітьми.

Шлюбний договір – це юридична угода, оформлена між подружжям або особами, що вступають в законний брак, яка регулює виключно майнові відносини між шлюбами, визначає їх матеріальні права та обов’язки у шлюбі та / або при розлученні. Крім того, у шлюбному контракті можна встановити майнові права та обов’язки подружжя як батьків (ст.93 Сімейного кодексу України).

Хто має право укладати шлюбний договір?

Виходячи з норм ст. 92 Сімейного кодексу шлюбний контракт може бути укладено особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям. Таким чином, перелік осіб, які мають право на укладення даного виду договорів строго обмежений. Зокрема, особи, які проживають, в так званому цивільному шлюбі, не мають змоги зробити заключити шлюбну угоду.

Неповнолітні громадяни також мають право на укладення шлюбного контракту. Однак, особи, які не досягли 18 років, не володіють повною дієздатністю, це означає, що для оформлення договору потрібна письмова згода батьків або піклувальника, засвідчена нотаріусом.

Якщо угода укладається неповнолітнім подружжям, згода батьків не потрібна, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 34 Цивільного кодексу особи, які не досягли повноліття, набувають повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації шлюбу. Тобто мають всі права і обов’язки повнолітніх громадян, в тому числі і право укладати шлюбний договір.

Як укласти шлюбний контракт?

Шлюбна угода укладається у письмовій формі в трьох примірниках і нотаріально посвідчується державним або приватним нотаріусом. До оформлення договору нотаріус повинен роз’яснити сторонам угоди їх права і обов’язки, а також основні положення даного контракту. Недотримання форми укладання шлюбного договору, а саме порушення вимоги закону про нотаріальне посвідчення, достатньою підставою для визнання угоди недійсною (ст. 220 ЦКУ).

Які документи необхідні для оформлення шлюбного договору?

Для укладення шлюбного угоди необхідно надати нотаріусу мінімум документів: паспорт, ідентифікаційний код (ІПН), свідоцтво про шлюб (для подружжя) або довідка про подачу заяви в РАГС, а також письмову згоду батьків – для неповнолітніх дітей.

Який термін дії шлюбного контракту?

Виходячи з норм статті 95 Сімейного кодексу, момент укладення шлюбного договору і початок терміну його дії можуть не збігатися. Так, контракт, оформлений до заміжжя, вступає в силу в день реєстрації шлюбу, а шлюбна угода між подружжям – в день нотаріального посвідчення.

Термін дії шлюбного договору індивідуальний і може визначатися безпосередньо сторонами угоди або правилами, встановленими цивільним законодавством. Так, виходячи з ст. 96 СК, подружжя може встановити термін дії договору в цілому або тільки окремих прав і обов’язків. В основному, дана угода діє протягом шлюбу, проте сторони можуть домовитися і про інше, наприклад, встановити дію контракту або окремих його умов після розлучення.

Зміст шлюбного договору: що можна прописати?

Змісту шлюбного контракту необхідно приділити особливу увагу, так як, виходячи з судової практики, переважна більшість позовних заяв пов’язано з неналежними умовами договору, які суперечать законодавству України. Щоб уникнути проблем із законністю слід пам’ятати, що шлюбний контракт може в себе включати:

правовий режим майна. Головною особливістю даного пункту шлюбного договору є те, що майнові права і обов’язки подружжя можна визначати інакше, ніж це передбачено сімейним законодавством. Тобто, домовитися про непоширення на майно, набуте в шлюбі, положень ст. 60 СК і вважати його спільною частковою власністю або особистою приватною власністю кожного з них. Крім того, подружжя може включити до шлюбного договору будь-які інші умови щодо правового режиму майна, що не суперечать моральним засадам суспільства.

порядок користування житлом. Подружжя можуть оформити угоду про порядок користування житлом, яке належить одному з них на праві особистої власності; про порядок звільнення житлового приміщення тим з подружжя, хто вселився в нього (в разі розлучення), з виплатою грошової компенсації або без неї, а також домовитися про проживання у житловому приміщенні родичів чоловіка або дружини.

право на утримання. Йдеться про можливість сторін домовитися про надання утримання одному з подружжя незалежно від непрацездатності та потреби у матеріальній допомозі, а також прописати умови, терміни і розмір виплат. При недотриманні даних умов, аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. Крім того, шлюбний контракт може передбачати можливість припинення змісту в зв’язку з отриманням майнової компенсації.

В контракті можна описати долю дорогих подарунків, які згідно із законом належать тому, хто їх дарував. Або обов’язки сторін по догляду за людьми похилого членами родини, дітьми.

Головний принцип складання шлюбного контракту: такий договір повинен бути якомога більш «гумовий». Попросту кажучи, він повинен враховувати якомога більшу кількість варіантів розвитку ситуації і можливих форс-мажорних обставин – для того, щоб до цього контракту більше не повертатися. Тому що спокуса змінювати шлюбний контракт мало не кожен день може незабаром перерости в шантаж одного чоловіка іншим: мовляв, не будеш мене слухатися – зміню все так, що тобі в разі розлучення нічого не дістанеться. Тому слід домовитися ось про що: контракт, звичайно, можна змінити, але за досить вагомого приводу і неодмінно при наявності обопільного бажання подружжя. Нотаріус, який посвідчує шлюбний контракт, обов’язково повинен упевнитися в добровільності укладення цього документа обома сторонами.

Чи можливо змінити умови шлюбного угоди?

Внести зміни в контракт можна за взаємною згодою подружжя, проте така угода потрібна нотаріально завірена. Стаття 100 СК передбачає можливість внесення змін до шлюбного договору на підставі рішення суду на вимогу одного з подружжя. Підставою для пред’явлення позовної заяви можуть послужити інтереси одного з подружжя, дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення.

Чи можна відмовитися від шлюбного договору?

Відмова від шлюбного контракту можливий лише за обопільною згодою подружжя. Для цього необхідно звернутися до нотаріуса і написати заяву про відмову від шлюбного контракту. За вибором подружжя, права та обов’язки, встановлені угодою, припиняються з моменту укладення контракту або з дня подачі нотаріусу заяви про відмову. Інакше документ визнається недійсним.

Як розірвати шлюбний контракт?

Процедура розірвання шлюбного договору здійснюється в судовому порядку на вимогу одного з подружжя. Однією з основних причин для припинення зобов’язань за контрактом є неможливість їх виконання (ст. 607 ЦК України). При цьому, позивач повинен довести, що підстави, що викликали необхідність розірвання шлюбного договору, мають істотне значення.

Чи можна визнати шлюбний контракт недійсним?

Відповідно до ст. 103 Сімейного кодексу України суд може визнати недійсним шлюбний договір на вимогу одного з подружжя або іншої особи, права та інтереси якого цією угодою порушені. Підстави для подібної вимоги відображені в Цивільному кодексі.

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*