Спадщина та її захист через суд

Порядок оформлення спадщини залежить від того, яке майно входить до її складу. Якщо мова йде про рухоме майно, то видача будь-яких документів для його оформлення не є обов’язковою.

Якщо в спадок входить нерухоме майно (квартира, будинок, земельну ділянку, інші об’єкти нерухомості), спадкоємець зобов’язаний звернутися до нотаріуса для отримання свідоцтва. Це прямо передбачено відповідними положеннями Цивільного кодексу України.

Відзначимо, що відсутність свідоцтва не позбавляє спадкоємця прав на спадщину. Однак надалі розпорядження таким майном може виявитися ускладненим або навіть неможливим, оскільки у вас не буде правовстановлюючого документа, необхідного для підтвердження ваших прав.

Свідоцтво про право власності на спадщину видається за наявності в спадковій справі всіх необхідних документів для оформлення спадщини. До таких документів належать:

  • свідоцтво про смерть;
  • документ, що підтверджує прописку спадкодавця;
  • документ, що підтверджує родинні стосунки (свідоцтво про народження, шлюб, довідки і т.д.);
  • правовстановлюючі документи, які підтверджують право власності на майно (свідоцтво про приватизацію, договори на нерухоме майно, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу тощо);
  • інші документи, що підтверджують права спадкодавця (договори про банківські вклади, інвестиційні та інші договори).

Всі зазначені документи потрібно подавати в оригіналі.

У випадку відсутності необхідних документів і відсутності можливості отримати їх Нотаріус має право відмовити Вам. Найпоширенішим прикладом є ситуація з приватизованими квартирами, на які видані свідоцтва, але права на які не були зареєстровані в Державному реєстрі прав на нерухоме майно.

У таких випадках нотаріус зобов’язаний видати письмову відмову, який оформляється постановою про відмову в здійсненні спадкових дій. Ця постанова і є підставою для звернення до суду.

Якщо нотаріус відмовив вам у видачі свідоцтва через відсутність документів, оформляти права на спадщину потрібно через суд за місцем знаходження майна (або основної його частини, якщо є декілька об’єктів).

Залежно від причини відмови подається: або позовна заява (у разі відсутності документів на майно), або заява в окремому провадженні (для поновлення пропущеного строку або встановлення родинних відносин).

Розмір витрат на судовий збір також залежить від предметності. При подачі позову про визнання права власності на майно (в зв’язку з відсутністю на нього документів), сплачується судовий збір в розмірі 1% від вартості майна.

У заяві необхідно послідовно описати хронологію подій і причину, по якій нотаріус відмовив у видачі свідоцтва. В обов’язковому порядку до справи залучаються всі спадкоємці, які прийняли спадщину.

Після отримання рішення суду, це рішення буде замінювати правовстановлюючий документ. Рішення підлягає реєстрації в Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Пройти реєстрацію можна в центрі надання адміністративних послуг у державного реєстратора або ж у будь-якого приватного нотаріуса (не обов’язково у того, хто оформляв спадщину).

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*