Вимагайте від нотаріуса роз’яснення вартості послуг

В Україні оформляти спадщину мають право як державні, так і приватні нотаріуси.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про нотаріат», за вчинення нотаріальних дій державні нотаріуси справляють мито у розмірах, встановлених чинним законодавством.  За надання державним нотаріусами додаткових послуг правового характеру, які не пов’язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також технічного характеру справляється окрема плата у розмірах, що встановлюються Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України  в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі. Кошти, одержані від надання таких додаткових послуг, спрямовуються до Державного бюджету України.

Порядок надання державними нотаріусами додаткових послуг правового та технічного  характеру закріпленні в Наказі Міністра юстиції України № 3/5 від 04.01.1998 року.

Вартість послуг приватного нотаріуса визначається за домовленістю сторін і не підлягає державному регулюванню.

Вартість послуг оформлення спадщини в державного нотаріуса залежить від сукупності факторів: кількості спадкоємців, обсягу спадкової маси, кількості витрачених нотаріальних бланків, кількості запитів та реєстрацій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, факт надання нотаріусом консультацій та їхня кількість. Також спадкоємцям необхідно сплатити отримання витягів із Реєстрів.

Розмір плати, яка справляється за вчинення нотаріальних дій приватними нотаріусами, не може бути меншою за плату в державного нотаріуса за аналогічні нотаріальні дії.

За видачу свідоцтва про право на спадщину сплачується державне мито в розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 гривні).

Платня за виготовлення копій документів із використанням копіювальної техніки встановлюється у розмірі – 3 грн/сторінка, з використанням комп’ютерної техніки – 19 грн/сторінка.

З вищезгаданими тарифами громадяни можуть ознайомитися на інформаційно-довідкових стендах в державних нотаріальних конторах або на офіційному веб-сайті Головного управління юстиції у Київській області.

Враховуючи викладене, можна дійти висновку, що формування вартості здійснюється індивідуально, виходячи з конкретних обставин справи про спадкування. Але, якщо у Вас є сумніви щодо справедливості вартості нотаріальних послуг державного нотаріусу, зверніться до нього з письмовим запитом, у якому попросіть роз’яснити Вам розмір вартості послуг.

Куди скаржитись на дії нотаріуса?

Перший спосіб – скарга до органу юстиції. Цей вид є досить болючим для нотаріуса. Адже саме в органах юстиції є спеціальна кваліфікаційна комісія, що має дисциплінарний вплив на нотаріуса (незалежно приватний чи державний) аж до позбавлення права займатися нотаріальною діяльністю. Скарга має бути максимально аргументованою, з відповідними доказами та з мінімумом емоцій.

Другий спосіб – звернення до суду із зобов’язанням нотаріуса вчинити нотаріальну дію. Мова йде про той випадок, коли нотаріус відмовився вчинити нотаріальну дію. Для цього потрібна буде його офіційна відмова. А для цього, в свою чергу, потрібна заява до нотаріуса із проханням дати роз’яснення відмови вчинити нотаріальну дію.

Закон “Про звернення громадян” та закон “Про інформацію” зобов’язує нотаріуса дати відповідь на вашу заяву. Оцю відповідь ви і оскаржуєте. Має бути позовна заява до місцевого суду про визнання незаконною відмови нотаріуса та зобов’язання його вчинити конкретну нотаріальну дію. Таких рішень є велика маса в Єдиному реєстрі судових рішень.

У випадку незаконності дій нотаріуса, що буде встановлено рішенням суду, суд за власною ініціативою може винести окрему ухвалу про порушення дисциплінарного або кримінального провадження і направляє її у відповідні органи. Більше того, ви особисто в суді можете клопотати про таку окрему ухвалу.

Ви можете використовувати й інші способи реагування: писати заяви та скарги у правоохоронні органи: міліцію, прокуратуру, СБУ та взагалі, у всі інстанції. Не варто забувати і про засоби масової інформації. Коли мова йде про захист своїх священних прав, то ніякі законні методи не мають бути забуті.

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*