Як діяти при ДТП з пішоходом?

Статистика ДТП в Україні не втішає, тому кожному автомобілісту, навіть самому законослухняному, потрібно знати про правила поведінки в разі наїзду на людину. Підвищена концентрація і обережність на дорозі не завжди вберігають водія транспортного засобу від ДТП, оскільки в подібних ситуаціях нерідко винуватцем виявляється пішохід.

Як правильно діяти в подібній ситуації, щоб допомогти потерпілому, але при цьому мінімізувати наслідки для себе? Адже, як відомо, транспортний засіб – джерело підвищеної небезпеки, і в першу чергу під приціл слідчого потрапляє саме водій.

Читайте також: Чи зупиняли вас по ст. 130 КУпАП (керування авто у стані сп’яніння)?

Наїзд на пішохода: що під цим мається на увазі?

Наїздом вважається подія, в ході якої:

  • Автотранспортний засіб наїхав на людину.
  • Пішохід наштовхнувся на машину, що рухається.
  • Людина отримала пошкодження від вантажу, що перевозиться транспортним засобом.

Якщо в результаті перерахованих вище подій пішохід не отримав жодних тілесних ушкоджень, але, наприклад, сильно злякався, чи постраждали його одяг або інші особисті речі, для водія може наступити тільки цивільно-правова відповідальність (Розмір відшкодування заподіяної шкоди встановлюється або угодою сторін, або ж, у разі наявності спору, судовим рішенням. При цьому в разі, якщо ДТП сталося з вини пішохода, суд може зменшити стягуваної суми відшкодування з урахуванням його провини.).

Якщо ж наїзд на пішохода спричинив за собою заподіяння шкоди його здоров’ю, то, крім цивільно-правових наслідків, у разі встановлення вини водія він буде нести і іншу відповідальність (адміністративну або кримінальну), суворість якої безпосередньо залежить від ступеня тяжкості наслідків, що настали.

Ступінь шкоди, заподіяної здоров’ю потерпілого від ДТП пішохода, встановлюється в результаті судово-медичної експертизи і прямо впливає на кваліфікацію дій особи, винної у скоєнні ДТП, якщо потерпілому в результаті ДТП заподіяні:

  1. легкі тілесні ушкодження – в його діях вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу про адміністративні правопорушення України (передбачає покарання у вигляді штрафу або позбавлення водійських прав на терміном до 1 року.);
  2. тілесні ушкодження середньої тяжкості – його дії будуть кваліфіковані за ч. 1 ст. 286 Кримінального кодексу України (ст. 286 ККУ передбачає відповідальність від штрафу чи виправних робіт до позбавлення волі на строк до 10 років);
  3. тяжкі тілесні ушкодження або ж настане його смерть, водій буде нести відповідальність, передбачену ч.2 ст.286 Кримінального кодексу України.
  • Дії водія, які призвели до загибелі двох і більше осіб в результаті ДТП, кваліфікуються за ч. 3 ст.286 КК України.
Наїхав на людину, є постраждалі в ДТП: що робити?

Наїзд на пішохода в будь-якому випадку (навіть якщо пішохід кинувся під колеса автомобіля, що рухається) передбачає аналіз дій водія до наїзду, тому дуже важливо дотримуватись правил дорожнього руху, особливо на вулицях в населених пунктах.

Але не менш важливо правильно вести себе і після наїзду на пішохода, оскільки залишення потерпілого в безпорадному стані неприпустимо не тільки з моральної точки зору, але і з точки зору кримінального кодексу: ст. ст.135, 136 КК України передбачена кримінальна відповідальність за залишення в небезпеці і за ненадання допомоги особі, яка перебуває в безпорадному стані.

Тому в разі наїзду на пішохода автомобілісту потрібно слідувати наведеної нижче інструкції, це дозволить мінімізувати наслідки аварії.

Етап Зміст Пояснення
1 Припинення руху Водієві потрібно негайно зупинитися, поставити автомобіль на ручне гальмо, а потім увімкнути аварійну сигналізацію (після виконання другого пункту виставити знак аварійної зупинки).
2 Оцінка стану потерпілого Потрібно виконати огляд потерпілого, а потім при необхідності викликати швидку допомогу. Якщо пішоходу потрібні реанімаційні заходи, то слід негайно їх провести (зупинити кровотечу, зробити штучне дихання або непрямий масаж серця). Однак всі дії слід виконувати строго в межах своєї компетенції.
3 Виклик поліції Звернутися до правоохоронних органів необхідно відразу після надання першої допомоги потерпілому.
4 Виконання заходів щодо забезпечення збереження свідчень ДТП Потрібно зробити все необхідне для збереження слідів пригоди. Рекомендується захистити місце ДТП, установити знаки аварійної стоянки, організувати об’їзд ділянки.

Рекомендується зафіксувати всі деталі ДТП за допомогою телефону: зняти на камеру місце події, дорожню розмітку, знаки, погодні умови тощо. Ці відомості можуть вам стати в нагоді при проведенні експертизи, особливо якщо ви рухалися, дотримуючись ПДР!

5 Отримання інформації про свідків Якщо є свідки ДТП, то потрібно записати їх контактні дані. Також слід попросити їх почекати приїзду поліції і дати свідчення.
6 Зв’язок з адвокатом Рекомендується зателефонувати своєму адвокату і проконсультуватися з ним до повного з’ясування ситуації. Дуже важливо знайти фахівця, який має великий досвід в наданні допомоги учасникам ДТП і знає всі нюанси законодавства, пов’язані з питаннями дорожнього руху.
7 Звернення до страхової компанії Необхідно зателефонувати в страхову компанію і повідомити їм про ДТП, а також передати дані потерпілого.
8 Надання документів поліції, складання протоколу Коли на місце події приїдуть працівники поліції, слід передати їм необхідні документи, а також записати їх ПІБ та номери посвідчень. Після цього складається протокол огляду місця ДТП.
9 Проведення аналізу на вміст алкоголю в крові Не виключено, що після перевірки у автомобіліста вилучать водійські права, а автомобіль помістять на штрафмайданчик. В цьому випадку потрібно не забути забрати з машини цінні речі і документи.

До проведення медичного огляду не можна вживати алкоголь, наркотики або лікарські засоби, виготовлені на їх основі (крім медикаментів з аптечки).

Місце ДТП: чи залежить відповідальність водія від того, в якому місці стався наїзд?

Ступінь відповідальності водія за ДТП в чому визначається місцем, в якому стався наїзд:

  • Наїзд на пішохідному переході посилює провину водія, тому що він зобов’язаний поступитися дорогою пішоходу. Якщо в цьому місці сталося ДТП, то відповідальність зазвичай покладається виключно на водія.
  • У разі, якщо наїзд стався за межами пішохідного переходу, суд при призначенні покарання або при визначенні розміру відшкодування шкоди, як правило, враховує вину пішохода, тому що останній, переходячи дорогу в недозволеному місці, порушує ПДР.

Має також значення, на якій смузі руху транспортного засобу стався наїзд, і яку відстань подолав пішохід, перебуваючи в полі зору водія.

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*