Як подати заяву про вчинення кримінального правопорушення

Не дивлячись на масштабність та вартість реформи правоохоронних органів в Україні, яка триває вже декілька років, кількість злочинів в країні та окремих її регіонах не зменшується, у зв’язку з чим людям все частіше доводиться звертатися за допомогою до органів поліції. У зв’язку з цим до нашої компанії достатньо часто звертаються люди, які не знають як взаємодіяти з правоохоронними органами або просто скласти заяву про вчинення злочину.

Можливо Вас зацікавлять наші статті: «Паркування автомобілів по-новому – що чекає водіїв» та «За яких умов можливо повернути товар в аптеку?».

Слід зазначити, що порядок подання та реєстрації заяви про вчинення злочину регулюється нормами КПК України.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.

Відповідно до ч. 4 ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Отже, як вбачається зі змісту вищезазначеної статті працівник поліції не має права відмовити заявнику у реєстрації заяви про вчинення кримінального правопорушення.

Однак, звертаємо увагу на той факт, що на практиці достатньо часто після прийняття заяви про вчинення кримінального правопорушення слідчий або прокурор не вносить відомостей до ЄРДР, що є порушенням чинного кримінального процесуального законодавства. Трапляються випадки, коли заявнику відмовляють у внесенні відомостей до ЄРДР мотивуючи це відсутністю складу злочину, проте, необхідно розуміти, що питання наявності чи відсутності складу злочину не вирішуються на зазначеній стадії досудового розслідування, а оформлюються слідчим відповідною постановою після проведення певних слідчих дій.

За результатами прийняття заяви про вчинення кримінального правопорушення заявнику зобов’язані видати документ, що підтверджує реєстрацію заяви. При цьому не важливо чи є заявник потерпілою особою чи ні, оскільки звернутися до правоохоронних органів може будь – хто.

У випадку, якщо через добу з моменту подання заяви про вчинення кримінального правопорушення у заявника не буде підтвердження про внесення відомостей до ЄРДР, останній має право звернутися до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність органу досудового розслідування в порядку ст. 303 КПК України.

Так, згідно п. 1 ч. 1 ст. 303 Кримінального процесуального кодексу України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов’язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, – заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.

Відповідно до ч. 1 ст. 304 Кримінального процесуального кодексу України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.

Скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування розглядаються не пізніше сімдесяти двох годин з моменту надходження відповідної скарги, крім скарг на рішення про закриття кримінального провадження, які розглядаються не пізніше п’яти днів з моменту надходження скарги. Розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов’язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги (ч. 2-3 ст. 306 КПК України).

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*