Захист прав споживачів як особлива категорія виробництв

У своїх статтях ми вже висвітлювали тему захисту прав споживачів, але якщо до цього ми говорили про загальні поняття і положення, які розкриває цей закон, то сьогодні хотілося б більш детально обговорити процес захисту інтересів споживача в суді.

Отже, давайте на секунду уявимо, що Ви, як споживач, зіткнулися з тим, що Ваше законне право на товар належної якості або виконану послугу було порушено.

Який порядок дій повинен бути пройдений?

Почнемо з звернення до самого продавця або постачальника послуг. У разі спілкування і висловлювання невдоволення на адресу продавця, наприклад, краще будь-яке спілкування зводити до письмовими зверненнями. Так, можливо таке звернення вимагатиме більше часу, але Ви будете мати документальне підтвердження звернення за захистом своїх прав. Таким чином, Ви можете або вирішити своє питання, чи перейти до наступного етапу оскарження.

Далі необов’язковий крок, який, при бажанні, можна пропустити – це звернення до відділу по захисту прав споживачів при органі виконавчої влади (виконавчому комітеті). Туди Ви можете надати Вашу претензію до продавця, а також його відповідь (якщо така була). Там Вам зможуть допомогти скласти звернення і провести підготовку до подальшого кроку – звернення до суду.

Звернення за захистом своїх інтересів до суду – останній етап, який можна застосувати в тому випадку, якщо рішення спору мирним шляхом було неможливо.

Що слід знати в такому випадку?

По-перше, питання про підсудність.

За загальним правилом, підсудність визначається за місцем проживання або реєстрації відповідача. У виробництвах про захист прав споживачів може бути застосована альтернативна підсудність. Це означає, що позивач (споживач) може звертатися до суду за своїм місцем реєстрації, що істотно зменшить витрати на судовий розгляд.

Далі – судовий збір. Закон України «Про судовий збір» говорить про те, що позивачі у справах про захист прав споживачів звільняються від сплати судового збору. Таким чином, законодавець заощадив позивачам витрати на подачу і розгляд таких справ. Також, при подачі такої заяви необхідно надати суду підтвердження того, що спір мирним дозволений не був і це буде підставою для відкриття провадження.

У чому ще особливість справ про захист прав споживачів?

Про це ми писали в самому початку статті. Споживачі – це особи, які не тільки набувають якийсь товар, а й отримують послугу. Так, під категорію захисту прав споживачів підпадають, наприклад, оскарження незаконних дій постачальником тепло-, газо-, електро-, водопостачання. По суті, Ви споживаєте послуги з постачання води або газу в Вашу квартиру або будинок. Значить – маєте всі законні підстави для розгляду Вашої позову по категорії захисту прав споживачів.

Tweet

Напишіть відгук

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*